Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Eroğlu ''7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ATO Congresium'da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Konferansı'na katıldı. Bakan Eroğlu “İklim değişikliği ve yanlış arazi kullanımı dünyada ki insan nüfusunun 2050 yılına kadar 9 milyarı geçmesi ile birlikte gıda talebinin de artacak olması çölleşme neticesinde gıda güvensizliği konusunda önemli bir şekilde etkileyecek olması dikkate alınmalıdır” dedi.

Çölleşme ve kuraklığın dünyayı ve insanları tehdit eden temel meselelerden biri olduğuna dikkat çeken Bakan Eroğlu, "Çölleşme ve arazi bozulumu, kuraklığın iki temel sebebi bulunuyor. İklim değişikliği ve yanlış arazi kullanımı dünyada ki insan nüfusunun 2050 yılına kadar 9 milyarı geçmesi ile birlikte gıda talebinin de artacak olması çölleşme neticesinde gıda güvensizliği konusunda önemli bir şekilde etkileyecek olması dikkate alınmalıdır. Günümüzde takriben 1 milyar insan gıda alamamakta 2,8 milyar insan su kıtlığı ve takriben 9 milyon insan sağlıklı suya ulaşamamaktadır" diye konuştu.
Gıda üretiminde yaşanan en büyük sıkıntının tarım arazilerinin yok olması veya bozulması olduğunu vurgulayan Eroğlu, çölleşmenin toplumların geçim kaynaklarını ve zaman zaman da toplumların göç etmelerine neden olduğunu ifade etti.
Çölleşme ve Erozyonun önlenmesi konusunda dünya da ve Türkiye' de birçok çalışmalar yürütüldüğünü belirten Eroğlu, "Ülke genelinde erozyon ver çölleşme de daha etkin mücadele edilmesi, su kaynaklarının korunması ve sürdürülebilir yönetimine yönelik ulusal havza yönetim stratejisi başlattık. Türkiye'nin erozyonla mücadele de dünya sıralamasında fon alanını arttıran ender ülkelerden birisidir. Son 12 yıl da 4 milyon hektar alanda çalışma yapılarak 3 milyar 250 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. Türkiye'nin ormanlık alanı da son 12 yıl da 9 milyon dekar olmuştur. 2023 yılına kadar dünyada ki her insan için 7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Eroğlu ''7 milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN