Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Şimşek ''Asgari ücret 2016'da 1300 TL olacak''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2016 yılında merkezi yönetim kapsamındaki idarelere 74 bin personel alınması planlanmaktadır” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak-Eylül 2015 dönemi merkezi bütçe uygulama sonuçları, 2015 yılsonu bütçe gerçekleşme tahmini ve 2016 yılı merkezi yönetim bütçe kanun tasarısı hakkında bir basın toplantısı düzenledi. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığında gerçekleşen toplantıda Bakan Şimşek, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Yabancılara konut satışıyla ilgili soruya Şimşek, "Bizim hükümetimiz döneminde önemli düzenlemeler yaptık. Küresel doğrudan yatırımların zaman zaman 4'te 1'ine ulaşan bir rakam ortaya çıkabiliyor. Biz egemenlik hakkı milletindir ama mülkiyet hakkı kimin olursa önemli değil yaklaşımıyla Türkiye'ye ne kadar çok kimse gelir, burada başka ülkelerden kazandıkları parayı Türkiye'de harcarlarsa olumlu olur diye düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili yaptığımız bir çalışma yok. Herhangi bir husus gündemde değil" karşılığını verdi.
"2016 YILINDA MERKEZİ YÖNETİM KAPSAMINDAKİ İDARELERE 74 BİN PERSONEL ALINMASI PLANLANMAKTADIR"
2016 yılında kamuya alınacak personel sayısının sorulması üzerine Bakan Şimşek, "2016 yılında merkezi yönetim kapsamındaki idarelere 74 bin personel alınması planlanmaktadır. Dağılım daha sonra belirlenecek" dedi.
Geçici bütçe dışında bir çözümün olup olmadığıyla ilgili soruya Şimşek, "Bütçe kanunla yapılır ama geçtiğimiz dönemlerde seçimler 29 Kasım'da yapılmış ama bir şekilde parlamento toplanmış geçici bir bütçe kanunu yapmış. Rahat bir şekilde Meclisimiz geçici bir bütçe kanunu yapar diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.
"2015 YILINDA 47.4 MİLYAR OLARAK ÖNGÖRÜYORUZ GERÇEKLEŞMESİNİ. 2016 YILINDA 55 MİLYAR LİRAYA ÇIKIYOR"
Savunmaya aktarılan payın sorulması üzerine Bakan Şimşek, "2015 yılında savunma güvenlik için, bunun içinde emniyette var, jandarmada var, sahil güvenlikte var, bütün ordumuzun ihtiyaçları da var. 2015 yılında 47.4 milyar olarak öngörüyoruz gerçekleşmesini. 2016 yılında 55 milyar liraya çıkıyor. GSYİH oranı 2015 yılında yüzde 2.44 olarak öngörüyoruz, 2016'da yüzde 2.59. Yani bir miktar bir artış var. Merkezi yönetim içerisindeki payı yüzde 10 imiş bu sene gelecek sene 10.17 olacak" yanıtını verdi.
"3 MİLYAR AVRO BU KARŞI KARŞIYA OLDUĞUMUZ YÜK AÇISINDAN BAKTIĞINIZ ZAMAN MAKUL BİR RAKAM"
Financial Times'in haberine göre AB yetkilileri ile Türkiye arasında mülteci akışını durdurmaya yönelik, AB'den Türkiye'ye 3 milyar dolar yardım ve vize serbestisi teklif edildiği yönündeki iddiaların sorulması üzerine Şimşek, şunları söyledi:
"Sonunda bu bölgede bir mülteci sorunu, bir insanlık trajedisinin yaşandığını duymuş, öğrenmiş olması bizim için sevindirici. Nihayet böyle bir farkındalık var. Türkiye'ye bu anlamda bir takım destekler vermeyi düşünmeleri bizim açımızdan tabi ki olumlu. Vize serbestisi zaten daha önce yaptığımız bir anlaşma çerçevesinde gidecek. Ak Parti iktidara geldiğinde sadece 40 ülke Türkiye'den vize istemiyordu. Şimdi 70'ten fazla ülke Türkiye'den vize istemiyor. AB'nin vize serbestisine gitmesiyle birlikte o zaman neredeyse 100'ün üzerinde ülkeye ulaşacağız. Bu da Türkiye için hayırlı bir dönem olacak. Bize daha önce demişlerdi ki, "Biz size IPA çerçevesinde verdiğimiz paranın bir kısmını da size verelim." Herhalde şaka yapıyorsunuz dedik. Ama 3 milyar Avro bu karşı karşıya olduğumuz yük açısından baktığınız zaman makul bir rakam. Böyle bir şey olursa memnuniyet duyarız ama olup olmadığı konusunda ben şuanda yorum yapamam. Çünkü gazete haberleri üzerine spekülasyon yapmam doğru olmaz."
"AFAD BÜTÇESİNDEN BUGÜNE KADAR HARCANAN PARA 2015 İÇİN 3.8 MİLYAR LİRA"
Suriyeli mültecilere ilişkin ne kadar harcama yapılacağı sorusuna Şimşek, "AFAD bütçesinden bugüne kadar harcanan para 2015 için 3.8 milyar lira. Muhtemelen gelecek senede onun altında değil" diye konuştu.
Sosyal yardımlar için ne kadar pay ayrıldığı sorusuna Şimşek, "2016 yılında sosyal yardımlar 41.6 milyar lira olacak. Özelleştirme geliri hedef, 2016'da 10.8 milyar lira. 2015'te 6.1 milyar" ifadelerini kullandı.
2016 yılı dolar kur beklentisiyle ilgili Şimşek, "Hiçbir zaman bizim dolar kur tahminimiz olmamıştır. Biz piyasada öngörülen kur tahminini hep orta vadeli programa koymuşuz. Çünkü devletin kur tahmini olamaz. Bu sene bütün diğer yıllara oranla oynaklığın aşırı olduğu sene. O nedenle biz bu sene ne yaptık? Satın alma gücü paritesiyle yaptık" şeklinde konuştu.
"BİZ 2016 İÇİN BİN 300 LİRA OLACAK DEDİK"
Asgari ücretin ne zaman bin 300 TL olacağı sorusuna Bakan Şimşek, şunları kaydetti:
"Bugün bin lira olan bekar asgari ücretli için ücret, 2016'da bin 300 lira olacak. Şuan ki modelimizde bu komisyon bunu değiştirebilir. Mesela hükümetimiz diyebilir ki; 1 Ocak'tan itibaren bunu verelim, komisyonda bunu kabul ederse işçi tarafı, işveren tarafı 1 Ocak'tan itibaren, komisyon derse ki , 'biz hep bugüne kadar iki aşamalı belirledik. Bir Ocak için bir Temmuz için.' Biz 2016 için bin 300 lira olacak dedik. Şimdi evli, üç çocuklu olan için bin 380 lira civarı olacak."
"Şuanda fiilen devam eden 30 bin vergi denetimi var" diyen Şimşek, "50 binde bu zaman aşımı problemini çözmek için üzerinde çalışılan dosya var. Ama maalesef zaman zaman bu tür haberler çıkıyor. Biz vergi denetimini de risk esaslı olarak yapmaya devam edeceğiz" dedi.
Bazılarının çıkıp 'bütçede Eylül açığı emekliye bağlandı' dememesi gerektiğini de değinen Şimşek, "Rakamda bir zıplama var. Bayram öncesine aldık ödemeyi yoksa normalde bir şey yok. Bazen ödemeleri biz Ekim ayında yapacakken Eylül ayına almışız bayram nedeniyle şimdi Eylül'e aldığınız zaman ben o farkı orada bir dönemsellik olduğunun altını çizmek için yoksa bütçe açığının sebebi şu kesin, bu kesin değildir. Bizim emeklilerimizin durumunu iyileştirdik, iyileştirmeye de devam edeceğiz" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Şimşek ''Asgari ücret 2016'da 1300 TL olacak''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN