Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu "Herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 81 ilden gelen öğretmenleri Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Davutoğlu; "Bugün Türk hava sahasını ihlal eden uçaklara dönük olarak Silahlı Kuvvetlerimizin anında gösterdiği tepkiyi de bu çerçevede ele almak lazım" diye konuştu.

"HERHANGİ BİR ÜLKENİN TOPRAĞINDA GÖZÜ OLAN BİR YAKLAŞIMI BENİMSEMİYORUZ"
"Biz hiçbir şekilde herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şunları söyledi:
"Ama herkesin de bilmesi lazım ki defalarca uyarılara rağmen ve angajman kurallarını ilan ettiğimizde geçen Pazar günü Çankaya'da yaptığımız güvenlik zirvesinde bir kez daha teyit etmemize rağmen hava ve kara sınırlarımızı kim ihlal ederse ona karşı her türlü tedbiri almak hem uluslararası hakkımızdır hem de ulusal görevimizdir. Gerek terörle mücadelede gerekse çevremizdeki ateş çemberine karşı alacağımız tedbirler konusunda aziz milletimizin bir an dahi tereddüt göstermeyeceğimizi istirham ederim. Ve buradan bir kez daha bütün dünyaya, uluslararası kamuoyuna şu çağrıda bulunuyorum: Gelin Suriye'deki ateşi söndürelim. Suriye'deki ateşi söndürmek yerine Bayırbucak Türkmenleri'ne ya da Halep Arapları'na ya da Azez'deki Araplara, Kürtlere, Türkmenlere ateş yağdıran kim olursa olsun ister Suriye rejimi ister terör örgütleri isterse dışarıdan müdahale eden unsurlar onlara karşı da mesajımız açıktır. Suriye halkı diğer bütün halklar gibi barış ve onur içinde yaşamayı hak eden bir halktır. Arap, Kürt, Türkmen, Sünni, Nusayri, Müslüman, Hristiyan... Kim olursa olsun, Suriye halkı bizim dostumuzdur, kardeşimizdir. Bu çerçevede de Türkiye'de ve çevresinde barışı ikame etmek, bütün bu ateş çemberinde ülkemizin demokrasisini, huzurunu, güvenliğini teminat altına almak için ne gerekiyorsa yapacağımızdan da bütün dünyanın haberdar ve emin olması lazım."
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu "Herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN