Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bekir Bozdağ ''Sandık taşınmayacak, yeri belirlenecek''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sandık taşınması tartışmalarını A Haber canlı yayınında değerlendirdi. Bu konudaki takdir yetkisinin ilçe seçim kurullarında olduğuna dikkat çeken Bozdağ, "Sandık birleştirilmiyor veya taşınmıyor. Sadece sandıkların yeri belirleniyor" dedi. A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Bozdağ, bölgede vatandaşın tehdit edildiğini belirterek, "Konuya siyasi rekabet gözüyle bakamayız" diye konuştu.

''SANDIK TAŞINMAYACAK YERİ BELİRLENECEK''
Sandıkların taşınması diye bir şey söz konusu değil, birleştirilmesi diye bir şey de söz konusu değil. Olan şey sandıkların yerinin belirlenmesidir, sandıkların taşınması değil. A köyündeki şahıs bundan önce hangi sandıkta oy kullanıyorsa şu anda yine aynı sandıkta oy kullanacaktır. Sandığın konacağı binaları belirtiyor, konamayacağı binaları da belirtiyor açıkça kanun. Ama sandığın yerinin nereye konacağına dair karar verme yetkisinde sadece 3 ölçü koyuyor. Kolaylık,serbestlik, gizlice oy koyma ölçüsü ama bunun yerini takdir yetkisini tamamen İlçe Seçim Kurulu'na bırakıyor.
''TAKDİR YETKİSİ İLÇE SEÇİM KURULLARINDA''
Şuanda Cizre'de başka yerlerde yapılan şey, sandıklar daha konulmamış, konulacak sandıkların nerelere konulacağına dair bir tespitten ibarettir. Eğer sandığın konulduğu yer tespit edilmiş olup, daha sonra da İlçe Seçim Kurulu deseydi ki 'buraya konuldu bu sandık, ben bu sandığı alıyorum, falanca yere koyuyorum' deseydi bu taşıma olurdu. A sandığı ile B sandığını birleştirseydi, oyların birleştirilmesi olurdu. Burada ikisi de söz konusu değil.
''KONUYA SİYASİ REKABET GÖZÜ İLE BAKAMAYIZ''
Devlet elbette güvenliği sağlayacak, devlet elbette her yere hakim ama biz her yerde güvenlik var dememize rağmen oralarda tuzakların, başka başka risklerin olmadığı anlamına gelmez. Devlet bir yandan bu hakimiyetinin gereğini yaparken, öte yandan da güvenlik risklerini hesap etmesi lazım. Ben buradan bütün siyasi partilere şu çağrıyı yapmak istiyorum. Bu konu siyasi rekabet konusu değil. Bu konu seçmenin ve seçimin güvenliği ile ilgili hukuki bir konudur. Onun için olaya siyaset gözü bakarsak hepimiz farklı bir noktaya düşebiliriz. Allah için bu konuya siyasi bir rekabet gözü ile bakamayız.
''VATANDAŞ BASKI ALTINA ALINIYOR''
Güneydoğu ve Doğu'nun bazı yerleşim yerlerinde vatandaşı canı ile malı ile evlatları ile tehdit eden terör örgütüdür. Vatandaş yıldırılıyor, korkutuluyor, baskı altına alınıyor. Onun için biz diyoruz ki gelin, vatandaşın yılmadığı, korkmadığı, baskı altında olmadığı bir düzen kuralım. Bunun için sandıkta seçmenlerin isimlerinin karıştırılarak, bir köyün seçmeni ile başka bir köyün seçmenleri karıştırılarak oy kullanması için yasal bir değişikliğe gerek var. Ama mücbir bir sebebin varlığı halinde sınırlı sayıda sandığın bir yere kurulma yerinin tespit edilmesi konusunda YSK İlçe Seçim Kurullarına yetki vermiş, burada bir sorun yok.
''CİZRE'DE 500 METRE İLERİYE TAŞINIYOR''
Örneğin Cizre'deki, bu mahallenin 500 metre ilerisine taşıyor. Burada kullanacağına 500 metre ileride kullanıyor. Vatandaşın oyunu kullanmasını zorlaştıracak bir şey yok.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Bekir Bozdağ ''Sandık taşınmayacak, yeri belirlenecek''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN