Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Binali Yıldırım: "Bölünme ve diktatörlük söz konusu değil"

AK Parti'nin 1 Kasım seçimlerinden büyük bir zaferle çıkmasının ardından yeniden gündeme gelen başkanlık sistemi A Haber'deki Toplumsal Hafıza programında tartışıldı. Başkanlık sistemiyle Türkiye'nin bölüneceği iddialarına tepki gösteren AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, "Ülkenin bölünmesi ya da diktatörlük söz konusu değil" dedi. AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Burhan Kuzu da, "Öylesine sıkı denetim var ki adama kök söktürür. " ifadesini kullandı.

BİNALİ YILDIRIM: BÖLÜNME VE DİKTATÖRLÜK SÖZ KONUSU DEĞİL

Türkiye'nin yabancı olduğu bir şey değil. Bölünme diye bir şey olmaz. Amerika akla geliyor. Başkanlık sistemi sadece Amerika'da değil bir çok ülkede var. Başkanlık sistemi ile belediye başkanlığı arasında fark yok. Ülkenin bölünmesi diye bir şey söz konusu değil. Eyaletin gelmesi ve etnik bölünme asla söz konusu değil, bunu bir kere ortaya koyalım. Dikatatörlük hiç değil.
Türkiye'de 61'den 2002'ye kadar 40'ın üzerinde hükmet geçmiş, 14 ayda bir hükümet olmuş. Türkiye'nin kayıp yıllarıdır. Bunu bu vatandaşa yapmaya hakkımız var mı? Türkiye şimdi 18 -19 bin dolar milli geliri konuşmalıydı ve dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında daha iyi bir yerde olmalıydı.


PROF. DR. BURHAN KUZU: KAN DEĞİŞİMİNE MÜSAİT BİR MODEL

Başkanlık modeli kan değişimine müsait bir modeldir. Gençlerin önünü açan, dinamik bir yapısı var. Başkan parlamentodan kanun çıkmadan bir kuruş harcayamaz. Öylesine sıkı bir denetim var ki adama kök söktürür
ARKADAŞINA GÖNDER
Binali Yıldırım: "Bölünme ve diktatörlük söz konusu değil"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN