Black Sea Hawk 2015 Tatbikatı başladı

Bu yıl Türkiye'nin evsahipliğinde Karadeniz'e sahili olan ülkelerin sınır ve sahil güvenlik teşkilatlarının katılımlarıyla gerçekleştirilecek Black Sea Hawk-2015 tatbikatının açılış töreni Sarıyer'deki Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'nda yapıldı. Karadenize sahili olan ülkeler arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla yapılan Black Sea Hawk-2015 tatbikatı Türkiye, Rusya, Bulgaristan ve Romanya'nın katılımıyla yarın Karadeniz'de Şile açıklarında gerçekleşecek.

Karadeniz'e sahili olan ülkelerin katılımıyla Türkiye'nin evsahipliğinde 2 gün boyunca Şile açıklarında gerçekleştirilecek Black Sea Hawk Tatbikatı'nın resmi açılışı İstanbul'da yapıldı. Sarıyer'deki Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı'nda yapılan törene Türkiye ile birlikte Romanya, Bulgaristan ve Rusya temsilcileri katıldı.

TATBİKAT, SINIR VE SAHİL GÜVENLİK TEŞKİLATLARI ARASINDA İŞBİRBİRLİĞİNİ GELİŞTİRECEK
Törenin açılış konuşmasını yapan Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem, Black Sea Hawk Tatbikatı'nın Karadeniz'e sahildar ülkelerin sınır ve sahil güvenlik teşkilatları arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla yapıldığını belirterek, tatbikatın fiili öneminden çok bölge ülkeleri arasındaki işbirliği ve barışın istikrarına yapacağı katkının önemine vurgu yaptı.

TÜMAMİRAL ÜSTEM: "KARADENİZ'DE BARIŞ VE İSTİKRARIN KORUNMASINA YARDIMCI OLACAK"
Tümamiral Üstem tatbikat ile ilgili olarak şöyle konuştu:
"Tatbikat harekat merkezleri arasında bilgi paylaşımı ile denizde denetim arama ve kurtarma, tıbbi tahliye eğitimleri gibi deniz emniyeti ve güvenliğine yönelik müşterek eğitimleri içermektedir. Tatbikat ile Karadeniz'de deniz güvenliği ve emniyetine yönelik bölge ülkelerinin müşterek imkan ve kabiliyetlerinin daha etkin kullanımı ve geliştirilmesini öngörmektedir. Black Sea Hawk Tatbikatı'nın denizde icra edilen fiili faaliyetlerin ötesinde asıl önemi bölge ülkeleri arasında karşılıklı güven ve dostluğun geliştirilerek Karadeniz'de barış ve istikrarın korunmasına yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır. "
Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Hakan Üstem'in konuşmasının ardından törende sırasıyla Bulgaristan, Rusya ve Romanya temsilcileri birer konuşma yaptı.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Black Sea Hawk 2015 Tatbikatı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN