Cerablus’a ilk sivil geçişler başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Cerablus’ta DAEŞ’e yönelik düzenlediği Fırat Kalkını Harekatı’nın 15’inci gününde Cerablus’a sivil geçişler de bugün resmen başladı. 250 Suriyeli yıllar sonra yeniden ülkelerine döndü.

Suriye'deki iç karışıklıktan ve terör örgütlerinden dolayı ülkelerini terk eden Türkiye'ye sığınan ve yaklaşık 5 yıldan beri doğup büyüdüğü topraklardan uzak kalan onlarca Cerabluslular Karkamış Gümrük Kapısı'ndan geçerek yıllar sonra yeniden doğup büyüdükleri topraklara dönmenin mutluluğunu yaşadılar. Gaziantep Valiliği Koordinatörlüğü'nde Göç İdaresi İl Müdürlüğü kontrolünde sağlanan geçişlerin devam edeceği belirtildi. Suriyeli vatandaşlar kimlik tespitleri yapıldıktan sonra ülkelerine gönderildiler. DAEŞ'ten arınan Cerablus topraklarına Fırat Kalkınma Harekatı'nın 15'inci gününde 250 Suriyeli vatandaş geçiş yaptı. Bazı Suriyeli kadınların ise kucaklarında bebekleriyle ülkelerine dönmek için aşırı sıcaklara aldırmadan ülkelerine dönmek için beklediler.
Karkamış Gümrük Kapısı sivil geçişlere açıldı
GAP Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Halil Şaşmaz, Karkamış Gümrük Kapısı'nın sivil geçişlere açıldığını belirterek, "17 Ocak 2014 tarihinde Karkamış Gümrük Kapısı Suriye'de yaşanan karışıklıklardan dolayı bakanlığımızca kapatılmıştı. Fırat Kalkanı Harkatı ile Cerablus'un güvenli hale gelmesiyle, Cerablus'a insani yardım konusunda ihtiyaç doğmuştur. Gaziantep Valiliği koordinatörlüğü ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın izniyle Karkamış Sınır Kapısı gümrük hizmeti vermeye başlamıştır. Bugün 250 kişi geçiş yapmıştır. Ülkelerine tekrar dönmek isteyen Suriyeli vatandaşların Göç İdaresi İl Müdürlüğü'ne başvuru yaparak geçiş yapması gerekiyor" dedi.
Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ise "Fırat Kalkanı Harekatı ile birlikte Cerablus ayağa kaldırılmaya çalışılıyor. Gaziantep Valiliği Koordinatörlüğü'nde Cerablus'un her türlü alt yapısının tamamlanması için çalışmalar devam ediyor" şeklinde konuştu.
90 yaşındaki Adile Nine yeniden Cerablus yollarında
5 yıl önce Cerablus'tan geçerek Türkiye'ye sığınan 90 yaşındaki Adile Cesim, "Üç kızım Cerablus'ta kalmıştı hem seviniyorum hem de üzülüyorum. Çok mutluyum söyleyecek söz bulamıyorum" diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Cerablus’a ilk sivil geçişler başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN