Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cezaevinde asılı bulunan Yarbay toprağa verildi

Rize Cezaevinde asılı bulunan Yarbay, sessiz sedasız toprağa verildi

Darbe girişiminde bulunduğu gerekçesiyle tutuklanarak konulduğu Silivri Cezaevi'nde çarşafla asılı halde bulunan Yarbay İsmail Çakmak'ın cenazesi, memleketi Rize'nin İyidere İlçesi'nde ikindi vakti toprağa verileceği duyurulmasına rağmen ezan vakti beklenmeden sessiz sedasız defnedildi.
İyidere İlçesi Yapraklar Mahallesi'nde ikindi vakti defnedileceği duyurulan Yarbay İsmail Çakmak'ın cenazesi, tepkiler olabileceğini düşünen ailesince, Adatepe Camii'nde ezan vakti beklenmeden kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. Cenaze namazına aile yakınları dışında katılan olmadı. Evli olan Yarbay İsmail Çakmak'ın çocuğu bulunmadığı belirtildi.
YARBAY İSMAİL ÇAKMAK'IN İFADESİ ORTAYA ÇIKTI
Yakınları, Yarbay İsmail Çakmak'ın gözaltına alındığı gece polise verdiği ifadenin tutanaklarını basınla paylaştı. 23'üncü Motorlu Piyade Alayı'nda Tabur Komutanı olarak görev yapan Yarbay İsmail Çakmak'ın, 15 Temmuz gecesi Alay Komutanı Alb. Ömer Faruk Köse'nin emri ile, 'toplumsal olay var' denilerek birliği ile Kartal Köprüsü'ne gönderildiği belirtilen Yarbay İsmail Çakmak'ın tutanakta yer alan ifadesi şöyle:
"Kartal köprüsüne geldiğimizde vatandaş birikmesi yoktu. Gelen vatandaşlara da 'olay ihbarı var' dedik. Sonrasında Alay Komutanı yanında 4 yüzbaşı ve 1 binbaşı ile geldi. Bana, 'İhtilal oluyor arkadaşlar. Seni bilgilendirecekler. Talimatlara uyalım' emri verdi. Ben de Alay Komutanı'na, 'Ben bu işte yokum. Böyle bir emri kabul etmiyorum. Bu işe girişmem' diyerek birliklerime 'geri dön emri' verdim. Ancak yol kesilmesinden dolayı kışlaya intikal edemeyen birliğimin bir kısmı Maltepe askeri lojmanlarına, bir kısmı da Tuzla'ya gitti. Ben sivil bir araçla kışlaya döndüm. Biz Kartal köprüsüne giderken silahlarımızla değil kalkan ve coplarımızla gittik. Kesinlikle ihtilal gibi bir olaydan haberim yoktu. İhtilal lafını ilk defa Alay Komutanı Kartal köprüsünde bana ve vatandaşlara söyledi. Ben Alay Komutanına 'emre itaat etmeyeceğim' dedim. Sonrasında kendi yanındaki subayları ve vatandaşlar da beni destekleyince Alay Komutanı oradan ayrıldı. Suçlamaları asla kabul etmiyorum. 'Olay var, müdahale edin' dediler. Niyetlerini öğrenince geri döndük. Serbest bırakılmak istiyorum."

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Cezaevinde asılı bulunan Yarbay toprağa verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN