Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danimarkalı bakanlardan Gaziantep ziyareti

Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen ve Savunma Bakanı Peter Christensen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Damimarkalı Bakanlar Jensen, Chirtensen beraberindeki heyet, Türkiye'nin 2.5 milyon Suriye nüfusunu, nasıl Türk toplumu ile entegre ettiğini araştırmak için geldiği Gaziantep'te Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'i ziyaret etti. Başkan Şahir, ziyarette Suriyeli sığınmacıların şehirde kaldığı bölgelerde ve çadır kentlerde inceleme yapması beklenen Bakanlara mülteciler ve kentin genel yapısı hakkında detaylı bilgiler verdi. Şahin, İstanbul Atatürk Hava Limanında yaşanan terör saldırısından dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. İslam dünyası için önemli olan bir ayda masum insanlara yönelik yapılan saldırının bütün ülkeyi derinden yaraladığını vurgulayan Şahin, "Özellikle terör saldırılarının artık dili, dini, ırkı, bölgesi olmadığını ve terörle mücadelede yeni bir dünya düzenine geçilmesi gerektiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. Özellikle metropoller de olan bu terör saldırılarında, bütün ülkelerin işbirliği yapması ve terörizmle mücadelede ortak bir mücadele alanını hızlı bir şekilde oluşturulması gerekiyor. Maalesef yıllardır bunu bir türlü başaramadık. Modern dünya, teknolojiyi en sonuna kadar kullanan dünya ortak terör tanımında bile birleşemiyor. Birinin terör dediğine öbürü özgürlük savaşçısı diyor. Benim teröristim iyi, senin teröristin kötü diye bir tanımlamada bile birleşemezsek, işte bugün gördüğünüz katliamlarda, masum insanlar yok oluyor. Biran önce çocuklarımızın geleceği için, bizim bu konuda bütün ülkelerin özellikle İskandinavya ülkeleri, Danimarka gibi insan hakları, demokrasi alanında çok yol kat etmiş ülkelerin çok hızlı bir şekilde çok kuvvetli işbirliğine ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.
Şahin, bütün dünyanın sorumluluk makamında bulunanlardan çözüm beklediğini bildirdi.
"DIŞIŞLERİ BAKAN JENSEN, İSTANBUL'DA YAŞANAN TERÖR SALDIRISINI KINADI"
Danimarka Dışişleri Bakanı Jensen de ziyareti özellikle Türkiye'nin 2.5 milyon mülteciyi nasıl kabul ettiğini ve onları entegre ettiğini yakında görerek bilgi almak için geldiğini belirtti. Şahin'i Suriyeli mültecilerin topluma entegrasyonu ve onlarla ilgili yapılan başarılı çalışmalardan dolayı tebrik eden Jensen, "İstanbul'da yaşanan korkunç saldırıyı kınıyoruz ve sizin de acınızı da paylaşıyoruz. Masum insanlar öldürüldü ve yaralandı. Bu acımasız saldırı dolayısıyla da maalesef aileler parçalandı. Dolayısıyla bu konuda üzüntülerimi belirtmek istiyorum. Danimarka hem DAEŞ'e karşı yürütülen mücadelede, hem de genel olarak dünya çevresinde terörizme karşı yürütülen mücadelede diğer ülkelerle birlikte hareket etmektedir. Danimarka'nın başarı kazandığı bir alan, genç insanların radikal örgütlere yönelmesini engelleme yönündeki çabalarıdır. Bu konuda da güçlü şehirler ağı çerçevesinde çalışmalarımız devam etmektedir. Buna bazen Amerikan şehirleri, Danimarka'nın başkenti Kopenhag, Paris, Berlin gibi şehirler ve Ortadoğu'daki bazı şehirler bu şebekeye üyedir. Bu şehirler bir araya gelip güçlerini birleştirip, genç insanların radikal örgütlere yönelmesini önlemek için bu konuda ki deneyimlerinin ve bilgilerini paylaşmaktadır" dedi.
Açıklamaların ardından basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede Başkan Şahin, Danimarka heyetine Suriyeli sığınmacılar noktasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Danimarkalı bakanlardan Gaziantep ziyareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN