FETÖ sınav sorularını nasıl çaldı?

A Haber'de yayınlanan Arka Plan Programında bu sorunun cevabı arandı. Programa konuk olan Muş Alparslan Üni. Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç FETÖ'nün sadece KPSS değil tüm sınav sorularını çaldığını, ayrıca KPSS ile gelen insanlardan her zaman şüphe duyduğunu söyledi.

"TÜM SINAV SORULARINI ÇALDILAR"

'YÖK'teki, üniversitelerdeki mücadele nasıl olmalı? Birincisi kadro sorgulaması, ikincisi kariyer sorgulamasıydı. Kariyer sorgulamasında yurtdışından alınan diploma denkliklerinden tutun, yabancı dil sınavlarından yayınlara kadar mutlaka sorgulanması gerekiyor. Bunda da yetki sadece ve sadece YÖK'tedir. YÖK'ün bir komisyon oluşturup geriye dönük olarak böyle bir sorgulama yapması halinde başka hiçbir şeye ihtiyaç duymaksızın birçok insanı kariyer sorgulaması babında devre dışı etmesi mümkündür. Şimdi aslında KPSS sorunuza dönersek ÖSYM desek belki daha doğru olacak. KPSS ile sınırlamamak gerekiyor. Sorun ÖSYM idi. KPSS bunun bir parçasıydı. ALES sınavları vs. TUS sınavları hepsi var bu işin içinde. Yani birçok insan TUS sınavlarında hiç hak etmediği halde çok kıymetli branşlara yerleşmiş bulunmaktadır. Biz sadece belki kamuoyunda büyük bir kitleye mahal olduğu için KPSS'yi konuşuyoruz. O nedenle ÖSYM diye düzeltmekte fayda var diye düşünüyorum. Bunun ayak sesleri aslında Muş'ta geldi. Ben göreve 2008 yılında başladım. Muş Alparslan Üniversitesi'nde o günün şartlarında Türkiye'nin en ciddi sorunlarından birisi başörtüsü sorunuydu, başörtüsü serbestti ama sadece üniversitede değil ÖSYM Açık öğretim gibi sınavlarda da serbestti. 2009'dan itibaren ÖSYM'nin Muş'a yüklenmeye başladığını gördük, sıkıntılar oldu derken dönemin YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya Özcan hocamızla birkaç kez görüştüm.

"KPSS İLE GELENLERDEN ŞÜPHE DUYDUM"

'Ben Muş Alparslan Üniversitesi'ni ilk dönem hemen hemen çok az sayıda kadroyu KPSS ile istedim. Yani açıktan atamayla çok az sayıda kontenjan kullandım. ÖYP ile ilgili akademik kadroda çok az sayıda kadro kullandım bunun gerekçelerini de YÖK Başkanı'mıza anlattım. KPSS ile gelen insanlardan şüphe duyuyorum dedim. Yıl 2009. Bir süre sonra ne olduysa Muş'la ilgili tedbirlerini arttırmaya başladı ÖSYM. 30-40 kişi birden gönderiyorlar sanki savaşmaya gidiyorlar böyle. Ondan sonra sınav düzenini sağlamaya gelenler sınavın düzenini bozmaya başladılar. Ben 7 yıl boyunca ÖSYM ve Açık öğretim'in İl Sınav Koordinatörü olarak görev yaptım. Bir rektör bulunduğu ilde o sınavın birinci dereceden sorumlusudur. ÖSYM'nin göndermiş olduğu personel dâhil bunların tamamı rektöre tabiidir. O günkü mevzuat çerçevesinde böyle. 2010 yılında sınav denetçisi olarak gönderdikleri yanlış hatırlamıyorsam 32 kişi vardı. Bunlardan 2 tanesi ÖSYM personeliydi. Bir tanesi Sınav Hizmetlerinden Sorumlu Daire Başkanı soyadı Tütüncü'ydü. Hanımı ise Hacettepe Üniversitesi'nde profesördü. Ben bu arkadaşlara dedim ki 'sizi ÖSYM bürosunda görevlendiriyorum olası sorunların ÖSYM ile kontak kurularak çözülmesi anlamında sizin göreviniz bu' diğer arkadaşların ise okullarını belirledim. Sizlerde şu okullara gideceksiniz dedim. Şimdi açık konuşuyorum o günün şartlarında başörtüsü mağduru olan insanlarımıza bu imkânları vermek için sınavları çok daha ciddi tutuyorduk. Yani bütün salon başkanlarından gözetmenlerden tutun bina sorumlarına kadar tamamını ben seçiyordum. Böylece kopya ihtimalini neredeyse sıfırlıyordum. Biz aslında kapıda güvenlik güçleri tarafından engellenmesi gereken mesela cep telefonunu o gün 2010'da bir binanın tuvaletinde bulup Savcılık'a tutanakla teslim ettik. Sonra bir baktım ki o günkü ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan beni aradı. 'Hocam işte bazı hocalarımız bazı okullara giremiyorlar' yani böyle bir şey yok ki zaten biz hocaları okullara vermişiz. Sonuçta konu büyüdü derken ben Ankara'ya geldim. Yusuf Ziya Özcan hocamızın oğlunun sünnetiydi hemen ertesi günü YÖK'e gittik. YÖK'te hocam dedim bakın ÖSYM ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Yani benim ÖSYM bürosuna görevlendirdiğim ÖSYM Daire Başkanı bir başka okulda işlem tesis etmeye kalkışıyor. Orada acaba başka bir şeyler mi çeviriyor? '

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ sınav sorularını nasıl çaldı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN