Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hüseyin Kocabıyık "Master planın üç önemli ayağı var"

AK Parti İzmir Milletvekili Hüseyin Kocabıyık, hükümetin hayata geçireceği terör ile ilgili master planı değerlendirdi. A Haber'de Söz Teması programına katılan Kocabıyık, "Bu master planın üç önemli ayağı var. Birincisi bütün dünyaya inat, PKK'ya inat oradaki halka sahip çıkacağız. İkincisi demokratik kazanımları artırarak devam edeceğiz ve son olarak terörle mücadelede yeni güvenlik anlayışları geliştireceğiz" dedi. İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Alkan, ABD'nin Ortadoğu stratejisini, İran ve Rusya ile ilişkilerini değerlendirdi, Prof. Alkan, "ABD, Rusya ve İran üzerinde hareket alanını genişletmek ve içeriden onları zorlamak ve çökertmek gibi bir strateji izliyor" dedi.

"MASTER PLANIN ÜÇ ÖNEMLİ AYAĞI VAR"

'Bu master planda benim tahmin ettiğim 3 tane önemli ayağı var. Bir tanesi; bütün dünyaya inat, PKK'ya inat oradaki halka sahip çıkacağız. Oradaki halka birinci sınıf bir hayat sağlayacağız. Onların mağduriyetlerini gidereceğiz. Bir büyük devletin yapması gereken şey bu ve bunu yapacağız. İkincisi; demokrasi konusunda bugüne kadar ki birikimlerimizden asla geri adım atmayacağız. Daha ileri bireysel demokratik ihtiyaçları karşılayan daha ileri adımlar atacağız. Master planında muhtemelen bu da olacak. Güvenlik, terörle mücadele güvenlik konularında yeni anlayışları benimseyecek devlet. Aslında gerçek demokrasiler aynı zamanda güvenlik üreten demokrasilerdir. Bizim de güvenlik üreten bir demokrasiye ihtiyacımız var. Sanıyorum bu master planı da bunun fikri ve fiziki zeminini hazırlayacak.'

HALUK ALKAN "ABD, RUSYA VE İRAN'I ÇÖKERTECEK"

ABD'nin İran ve Rusya üzerinde bir hareket alanını genişletmek ve içerden belki onları zorlamak ve çökertmek gibi bir stratejisi var, ama bu politika gerçekten problemli çünkü politikanın Suriye ve Irak gibi ülkelerde yansıması şu; sahadaki paramiliter gruplar aracılığıyla politikasını hayata geçirmek, PYD ile bunu yapmaya çalışıyor. Hizbullah ile hatta bunları yapmaya çalışıyor. Dolayısıyla bu paramiliter grupların ortak bir özelliği var, bunların çoğu taşeron örgütler. Yani bunlar öyle sizinle belli hedefler doğrultusunda hareket edebilecek gruplar değil. Bunların kendi gizli gündemleri var, onları destekleyen belli ülkeler var ve değişmez bazı ittifakları var. Amerika'nın en büyük yanılgısı burada bu ve bu paramiliter grupları desteklemek bölgeye istikrar getirmez, alt gruplar arasındaki çatışmaları körükler, katliamları körükler. Bölgeyi yumuşatır ve bu bölgedeki istikrarsızlığı komşu ülkelere transfer eder.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Hüseyin Kocabıyık "Master planın üç önemli ayağı var"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN