İçişleri Bakanı Efkan Ala " İdil’de operasyonların bitti"

Türkiye-Belçika Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Belçika’nın Dışişleri, Adalet ve İçişleri Bakanları katıldı.

"İDİL'DE OPERASYONLAR BİTTİ"
İçişleri Bakanı Efkan Ala, terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar sonucunda İdil'de operasyonların bittiğine dikkat çekerek, "arama, tarama faaliyetleri devam ediyor. Vatandaşlarımızın ihtiyaçları da karşılanıyor. Sur'da ise yakında biter, bitmek üzere. Orada da aynı şekilde arama, tarama faaliyetleri devam edecek. Arındırıldıktan sonra, çukurlardan, bombalardan, tuzaklardan, vatandaşlarımızın daha güzel bir ortamda hayatlarını sürdürmek için hükümet olarak bir eylem planı ortaya koyduk. O eylem planı bir yandan çalışıyor. Hem vatandaşlarımızın operasyonlar sırasında etkilenmemelerini sağlayacak bir tedbir hem de operasyonlar sonrasında daha güzel bir yaşama kavuşmaları için alınacak tedbirler eş zamanlı olarak uygulanıyor. Bu konuda çalışmalarımız da nihayetlenmek üzere. Hiçbir şeyi ertelemeden, ötelemeden aynı anda yapıyoruz. Kısa zamanda da daha iyi haberler alırsınız" dedi.
Suçluların iadesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Her şeyden önce suçluların iadesi ile ilgili ikili anlaşmamız var ve bu güne kadar adi suçlar konusunda ve yabancı terörist savaşçılar konusunda biz Belçika'nın taleplerini yerine getirdik. Bu iş birliği sayesinde bin 222 yabancı terörist savaşçıyı ülkeye giriş yasağı koyduk. 60'a yakın yabancı terörist savaşçıyı da Belçika'ya iade ettik. Fransa'da ki saldırıları bizim iade ettiğimiz yabancı terörist savaşçıların gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Suçluların iadesinde hukuki bir engel yok. Belçika'da adi suçluların iadesi konusunda gerekli hassasiyeti gösteriyor. Ancak PKK ve DHKPC'liler konusunda aynı hassasiyeti gösterdiğini söyleyemeyiz. Terör örgütleri ve teröristler konusunda çifte standarttan uzak durmamız lazım. Yabancı terörist savaşçılar konusunda kısa sürede Belçika mahkemelerinin aldığı kararlar var. Bunları da memnuniyetle karşılıyoruz. Ama PKK'yı DHKPC'den farklı tutup, ona tolerans göstermek, ya da DHKPC'li teröristlere müsamaha göstermek çifte standartlıktır. Bizim de arzumuz bu teröristler konusunda aynı hassasiyetin gösterilmesidir. Canlı yayınlara çıkıyorlar, aktivite yapıyorlar, Türkiye'de terör faaliyetleri için açıklamalarda bulunuyorlar. Bizim Türkiye'de böyle şeylere müsamaha göstermemiz söz konusu değildir. İfade özgürlüğü konusunda bizde hassasız. İfade özgürlüğü, teröristler ile ifade özgürlüğünü bir tutmamak gerekir. Bu konuda da her iki ülkenin aynı hassasiyeti göstermesi gerekiyor. Özellikle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararına rağmen ve Fransa'da yüksek mahkemenin kararlarına rağmen Belçika'da, sözde soykırım fikrine katılmadığı için Türk siyasetçiler partilerden atıldı. Bu partiler ırkçı partiler olsa anlarım. Bu insanları atan partiler Belçika'yı yönetecek. O nedenle ifade özgürlüğü konusunda da aynı samimiyeti göstermemiz gerekiyor."
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
İçişleri Bakanı Efkan Ala " İdil’de operasyonların bitti"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN