İhsan Aktaş ''CHP tabanında çoğunluk koalisyon istemez''

A Haber'de Salih Nayman’ın sunumu ile ekranlara gelen Memleket Meselesi'nde bu hafta koalisyon arayışları masaya yatırıldı. Programın konuklarından GENAR Başkanı İhsan Aktaş, CHP tabanının koalisyon için çok istekli olmadığını belirterek, AK Parti tabanının tepkisinin koalisyon kurulduktan sonra anlaşılabileceğini ifade etti.

"TÜRKİYE 13 YILDIR YÖNETİLEBİLİR BİR ÜLKE OLDU"

Türkiye aslında 13 yıldır yönetilebilir bir ülke oldu. AK Parti'nin ortağı olduğu bu koalisyon da şöyle ya da böyle yönetilebilir bir ülke olma moduna devam eder. Burada asıl tabanların sürece nasıl tepki göstereceği önemli. CHP ile bir koalisyon kurulduğu zaman CHP'nin radikal tabanı yaklaşık 10-15 yıldır ağırlıklı olarak bir gerekçeye mebni olmadan AK Parti düşmanlığı ile motive edildi. Daha doğrusu Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığıyla. Kendileri bu tabanlarını nasıl ikna edecekler, bence büyük oranda CHP'nin sorunu.

'RADİKAL CHP'LİLERDE AK PARTİ ÖFKESİ VAR'

MHP'nin tabanı daha olumlu bakıyor. CHP tabanı çok istekli değil. CHP'nin tabanının yüzde 70'i istemez böyle bir pozisyonu. Özellikle de ben daha yüzde 5-10'luk radikal tabandan bahsediyorum. Bunlar böyle küçük guruplar halinde radikal unsurları temsil eden, ağırlıklı olarak da Türkiye'de 'Gezi' tarzı gösterileri organize eden… Doğrusu ülke geleceği ile alakalı bu topluluğun bir hayali yoktur. CHP'nin tamamı için söylemiyorum, bu radikal küçük unsurlar için. Bunlar ülke geleceği ile ilgili bir hayal kurmadıkları için nefret üzerinden bir AK Parti öfkesi var. Elbette ki, yöneticilerin yumuşak tavrı bu öfkeyi biraz dindirebilir ama koalisyon kurulduğu zaman CHP içerisinde bir damar kendi içinde ağır tartışmalar yapmaya devam eder.

'AK PARTİ DİSİPLİNE ALIŞKIN BİR PARTİ'

AK Parti'de de şu olabilir; bugüne kadar tek başına hükümet etmeye, disiplinli bir şekilde yönetilmeye alışkın bir parti, doğrusu memleket ile ilgili hayal ettiği her şeyi yaptı. Acaba bu süreçte yani 'Gezi' olaylarından ve '17 Aralık'tan sonra reform yapılamamış bir Türkiye var. Türkiye sürekli yeniliğe, reforma ve atak yapmaya muhtaç bir ülke. Bu yeni işler ve yeni operasyonlar yapmak istediği zaman koalisyon yapısı buna ne kadar el verecek? Bence AK Parti tabanının tepkisi koalisyon kurulduktan sonra ancak anlaşılabilir.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
İhsan Aktaş ''CHP tabanında çoğunluk koalisyon istemez''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN