Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayahan Uygur: Uçak düşmeseydi Rusya çekilmezdi

"Türkiye Rus uçağını düşürmemiş olsaydı, Rusya katiyen Suriye'den çekilmezdi..." Bu iddia Akşam Gazetesi yazarı Kayahan Uygur'a ait. Uygur, A Haber'de yayınlanan Toplumsal Hafıza programında konuştu. Rusya'nın askeri güçlerini ani bir kararla Suriye'den çekmesini, Türkiye ile karşı karşıya gelmek istememesine bağladı.

Aslında Rusya'nın çekilmesi bizim direnişimizin bir sonucudur. Rusya oradan çekildiyse, Türkiye ile karşı karşıya kalmamak için çekildi. Eğer Türkiye, Rus uçağını düşürmemiş olsaydı, Rusya katiyen çekilmezdi. Rusya baktı ki, burada başarı sağlayamayacak. Çünkü, Türkiye'nin direnişine karşı Amerika uzun vadede İran'ı kullanamazdı. İran birçok çevreleri rahatsız ediyordu ve İran da ağır kayıplar veriyordu.

"RUSYA'NIN SURİYE'YE GİRMESİNE AMERİKA İZİN VERDİ"

Amerika kendi politikalarına destek olmak amacıyla Rusya'nın oraya girmesine izin verdi. Çünkü biz her ne kadar Obama Suriye'ye müdahale etmedi diye düşünüyorsak da, gerçekte Obama 2014'ün Ekim ayında Suriye'ye müdahale etti. Amerika liderliğindeki koalisyon her gün yüzlerce sorti yapıyordu. Suriye'nin hava sahası Amerika önderliğindeki koalisyona aitti. Suriye'nin hava sahasını Amerika işgal etti bir yıl boyunca. Bir yıl sonra oraya Rusya'nın da girmesine aslında Amerika izin verdi. Şu anda Amerika ile anlaştığı için Rusya geri çekiliyor ve bir şey yapamadığını da gördüğü için. Bu bizim direnişimizin, Erdoğan'ın direnişinin bir neticesidir. Onun için 'Erdoğan gitsin' diyorlar.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayahan Uygur: Uçak düşmeseydi Rusya çekilmezdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN