Kayhan Uygur ''Terör İslam dininin sorunu değil''

A Haber'de Zeynep Bayramoğlu’nun sunduğu Kadraj programına katılan gazeteci Kayahan Uygur, DAEŞ saldırılarının Batı'da oluşturduğu İslamofobi algısını eleştirdi. Terör eylemlerinin İslam dini konu başlığı altında tartışılmasının konunun özündeki ciddiyeti bozduğunu vurgulayan Uygur, terörist grupların Müslüman olmayı kendilerine militan toplayabilmek için kullandıklarını söyledi. Batılı ülkelerin terör ve din kavramını bir araya getirmek adına Hitler ve Mussolini yüzünden Hıristiyanlığı ya da Alman ve Roma mitolojilerini sorumlu tutmadıklarını hatırlatan Uygur, aynı durumun DAEŞ ve diğer radikal gruplar ile İslam dini arasında da geçerli olması gerektiğini kaydetti.

"İSLAMİYET'İ SORUMLU TUTMAK SON DERECE YANLIŞ"
Bu terör eylemlerini yapan gençlerin İslamiyet ile ilgisi sadece şundan ibaret; kendilerine bir kimlik bulmak için İslami kimlikle ortaya çıkıyorlar. Şimdi bunların yapmış oldukları hatalardan veya korkunç yanlışlardan dolayı İslamiyet'i sorumlu tutmak son derece yanlış.
Mesela Adolf Hitler'in yaptığı eylemlerden dolayı Alman kültürünü sorumlu tutuyor muyuz, Alman veya Nibelungen efsanelerini? Eğer Kur'an-ı Kerim'i sorumlu tutacaklarsa bu gençlerin yapmış oldukları eylemlerden o zaman Hitler'in yapmış olduğu eylemlerden de Alman mitolojisini sorumlu tutsunlar veya Mussolini'nin faşist rejiminden dolayı onun o zamanlar dayandığı ve her zaman ön plana çıkardığı eski Roma ideolojisini, Roma dinini veya Roma Uygarlığı'nı sorumlu tutsunlar. Bu son derece saçma ve anlamsız bir şey. Kesinlikle o gençlerin ve bu terör eylemlerini yapanların kendilerine bir kimlik edinmek için, bir kimlik, bir grup oluşturmak için ortaya attıkları bahaneleri görüp de onu bu bahanelere dayandırmak kesinlikle mantıksız ve akıl almaz bir tutum.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayhan Uygur ''Terör İslam dininin sorunu değil''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN