Kut’ül Amare Kuşatması’nın kahramanları anıldı

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı askerlerinin, İngiliz birliklerini büyük bir yenilgiye uğrattığı Kut’ül Amare Kuşatması’nın kahramanları, zaferin 100. yılında Küçükçekmece’de ‘ Seher Vakti Kut’ül Amare’ programıyla anıldı.

29 Nisan 1916'daki Kut-ül Amare Zaferi'nde İngiliz ordusu imha edilmiş, İngiliz ordusunun generali Towshend ise 13 bin İngiliz askeriyle birlikte teslim olarak hayatını kurtarabilmişti.Osmanlı ordusu ise Kut'ül Amare'de 25 bin şehit vermişti. Küçükçekmece Belediyesi, Osmanlı'nın Batı'ya karşı kazandığı son büyük zaferin kahramanlarını, özel bir panelle andı. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen '100'ncü yılında Kut'ül Amare Zaferi' isimli panelde büyük zaferin tarihi önemi, masaya yatırıldı. Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, Prof. Dr. Mustafa Budak, Prof. Dr. Zekeriya Kurşun ve Araş. Yazar Resul Köse konuk oldu. Panele ayrıca Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Kuzugüden ve Mehmet Besim Müftüoğlu'da katıldı.
"KUT'UN KAHRAMANLARINI HATIRLAMAMIZ LAZIM"
Panelde konuşan Prof. Dr. Zekeriya Kurşun Kut'ül Amare Zaferi'nin çok fazla hatırlanmadığına dikkat çekti. Zaferin öneminden de bahseden Kurşun konuşmasında şu ifadelere yer verdi;
"Erzurum'dan Kut'a, Kut'tan Basra'ya kadar bizi aslında bağlayan bir su var. Bu kaderimizi parçaladılar. Sadece sonuçları değil sebepleri anlamaya çalışarak Kut'u ve Kut'un kahramanlarını hatırlamamız lazım."
"BUGÜNÜN MESELELERİ YÜZYIL ÖNCE DE VARDI"
'100'üncü yılında Kut'ül Amare Zaferi' isimli panelin moderatörü Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz'da yüzyıl öncesinde yaşanan ve savaşlara neden olan sorunların günümüzde de halen devam ettiğini belirtti. Yüzyıl öncesiyle bugünün iyi kıyaslanması gerektiğini ifade ede Yılmaz, "Yüzyıl önceki zaferin ve zafer etrafında cereyan eden olayların bize bugünkü faydası ne? Milli bir his ve heyecan uyandırmanın ötesinde. Bunu iyi okumak lazım. Yüzyıl öncesi ve bugün. Çünkü bugünün bütün meseleleri yüzyıl öncesinde var. Zaten yüzyıldır bu savaş sürüyor." dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Kut’ül Amare Kuşatması’nın kahramanları anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN