Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mesut Hakkı Caşın "Rusya kendini koruyamaz durumdaydı"

A Haber'de yayınlanan Diplomasi programına Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Suriyeli Türkmen Lider Samir Hafez ve Daily Sabah Gazetesi yazarı İlnur Çevik konuk oldu. Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası Rusya'yı değerlendirdi. "Rusya, Sovyetler'in dağılmasından sonra toparlanma sürecine girdi" diyen Caşın, "O süreçte Rusya, değil Suriye'ye asker göndermek kendi birlik ve beraberliğini koruyamaz durumdaydı" dedi.

"RUSYA KENDİNİ KORUYAMAZ DURUMDAYDI"
'Rusya, Sovyetler Birliği çöktükten sonra 1990 ile 2000 arasında bir toparlanma süreci yaşadı, Mihail Gorbaçov'dan sonra. Rusya'nın değil Suriye'ye asker göndermek, kendi içerisindeki birlik ve beraberliği, ülkenin parçalanmamasını önleyecek gücü yoktu. Dikkat ederseniz Yakutistan falan ayrılmak istedi ve Rusya bu bölgelere elektrik veremez duruma geçti. Ne zaman konjonktür değişti; 1991 savaşında Rusya, Amerika ile ortak hareket etti. 2000'de de devam ettirdi, 2003'te de dikkat ettiyseniz artık Putin yönetime geçmişti ve işgalden sonra 36 dolarda olan petrol birden bire 66'ya ve en son geçen yıla kadar da 115'e kadar çıktı. Bu Rusya için önemli bir ekonomik gelir elde etti. Rusya bu dönem içerisinde çok eksik olan konvansiyonel silahlarını yeniledi ve Putin'in koyduğu yeni askeri stratejik doktrine göre 10 sene içerisinde 500 milyar dolarlık bir ek ayırdılar. '


SAMİR HAFEZ "İRAN, ALEVİLERİ ŞİİLEŞTİRMEK İSTEDİ"
Suriyeli Türkmen Lider Samir Hafez, Suriye'deki Alevilerin ve Şiilerin durumunu değerlendirdi. 'Öncelikle Alevilikle Şiiliği ayırmak gerekiyor' diyen Hafez, 'İran, 2000'li yıllarda Suriye'deki Alevileri Şiileştirmek istedi fakat Aleviler bunu kabul etmedi' dedi.

'Alevilik ile Şiilik arasında fark vardır. 2000'li yıllarda 60 bin kişi yerleşti İranlı olarak Şiileştirmek için ama Aleviler bunu kabul etmediler. Onlara dediler ki; 'Bizi bırakın siz Sünnilere yönelin ve birazcık onları Şiileştirin.' Öyle bir olay var, gittiğim zaman ona göre çalışılıyordu Suriye'de. Onun için anlaşma yapıldı, 3 milyon İranlı, Iraklı Şiiler Suriye'de yerleştirilmek için kimlik verilmek üzereydi ama olaylar çıkınca durduruldu, 2005 senesinde durduruldu. 12 bin kişiydi, kimlik almıştı, İranlı. Şimdi tam tamına yarım milyon İranlı, Iraklı Suriye kimliği alabilmiş, sırf burada mal alabilmek için.'


İLNUR ÇEVİK "İRAN, ARAP BİR AYETULLAH İSTİYOR"
Programın konuklarından Daily Sabah Gazetesi yazarı İlnur Çevik, İran'daki 'Ayetullahlık' sistemini değerlendirdi. "İran'ın Ruhani Lideri Ali Hamaney ileri derecede kanser" diyen Çevik, "İran, yeni dönemde hem Arap olan hem de kendisine bağlı olacak bir Ayetullah seçmek istiyor" dedi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesut Hakkı Caşın "Rusya kendini koruyamaz durumdaydı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN