Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mevlüt Çavuşoğlu ''Gerekirse müdahale yapılır''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye’ye yönelik sınır ötesi operasyon ve güvenlik koridoru tartışmalarına A Haber özel yayınında yanıt verdi. "Sınırımızda bir tehdit oluşursa, ona yönelik de tedbir alırız" diyen Dışişleri Bakanı, Meclis tezkeresini işaret etti, "Gerekirse müdahaleler yapılır'' diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları;
''Heran hazırlıklı olmalıyız''
Tehdidin boyutu arttıkça ya da değiştikçe, tezkerelerin boyutu var biliyorsunuz en son Ekim ayında tezkere Meclis'ten tekrar kabul edildi, yetki verildi hükümete. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları var, zaten tezkere de bu kararlara da atıfta bulunuyor. Bu çerçevede bize yönelik tehditlere karşı ne yapabiliriz? Her an hazırlıklı olmamız lazım. Bütün konuştuğumuz bu.
''Sınırda gereken tedbirler alınır''
Bir tehdit sınırımızda oluşursa orda da tedbir alırız. Nasıl PKK'ya yönelik operasyonlar daha önce Kandil'de, Kuzey Irak'ta içeriye girilip yapıldıysa, gerekirse burada da yapılır. Zaten tezkere de bu yetki var. Gerekirse yapılır, müdahaleler yapılır.
''Yok yere maceraya atılmayız''
Biz ne Türkiye'yi durup dururken maceraya atarız, ne de başka ülkenin topraklarında gözümüz var, ama kendimize yönelik tehditlere karşı da tedbirlerimizi almazsak Türkiye'nin istikrarını riske atmış olabiliriz.
''DAEŞ'e de, PYD'ye de karşıyız''
DAEŞ'e karşıyız, DAEŞ terör örgütüdür. Şu andaki politikalarıyla PYD'ye de karşıyız. Bunun altını çizmek lazım bizim içerde de, dışarıda da Irak'ta da, Suriye'de de Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimiz yok. PYD, YPG, PKK bunlarında amacı Suriye'nin topraklarını bölmek, belirli bir bölgeyi yönetmek, oluşumlar sağlamak. Özellikle etnik bir yapı oluşturmaya çalışıyorlar.
''Tehdit olursa cevap veririz''
Tehdit oluştuğunda buna cevabı vermemiz lazım. Angajman kuralları çerçevesinde bize gelen bir top atışı olduğu zaman misliyle karşılığını veriyoruz. Oluşabilecek risklere karşı tedbirini alırız. Bize yönelik tehdit artarsa veya ciddi bir tehdit oluştuğu zaman içerde müdahale etmek gerekiyorsa tehdidi yok etmek anlamında, onu da yapmak askerimizin de görevi, yetkisi de var zaten. Tezkerede de çok açık ve net şekilde var.
Bize yönelik nerden tehdit gelirse biz orada müdahaleyi yaparız. Gerekirse gireriz, ihtiyaç olursa gireriz. Biz buraya gireriz diye bir plan yaptığımızdan değil. Buradaki haberlerden yola çıkarak varsayımlarla yorum yapmayız.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevlüt Çavuşoğlu ''Gerekirse müdahale yapılır''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN