Mevlüt Çavuşoğlu "Silah vermediğine inanmak isteriz"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Amerika Birleşik Devletleri'nin PYD'ye silah yardımı konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. A Haber'de, Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını cevaplayan Bakan Çavuşoğlu, "Amerikalı yetkililer PYD'ye silah vermiyoruz dediler. Tabi ki inanmak isteriz" diye konuştu.

"ABD SİLAH VERMEDİK DİYOR"

PYD'ye silah vermiyoruz dediler, bu sabaha sorduktan sonra tekrar bunlar nedir diye, sözümüzün arkasındayız dediler ama tabi bu fotoğrafların detaylı bir şekilde incelenmesi lazım bunlar sadece basında yer alan haberler, bunu kendi uzmanlarımızın da incelemesi lazım. ABD'li yetkililerle sorduk ve PYD'ye silah vermediklerini söylediler. Tabiî ki inanmak isteriz ABD bizim müttefikimiz. Açık ve şeffaf olmak lazım, hem fikir olmadığınız konularda da açık, net konuşmak lazım.

Biz hep ılımlı muhalefet, Özgür Suriye ordusu ılımlı muhalefeti gördük, güvenilir ortak olarak. Aslında bu konuda koalisyonun içindeki tüm ülkeler ile hem fikiriz. Ama ABD ve diğer ülkeler başka arayışların içine girdikten sonra YPG ile de iş birliği yapmak durumunda kaldılar. Son terör saldırılarının da ve o teröristlerin Ankara'daki saldırıların sorumlusu olan teröristlerin de Suriye'den geldiğini ispatlayan belgeler de verdik biz.

"ABD PYD'Yİ GÜVENİLİR GÖRMÜYOR"

Ve şimdi ABD'de tam olarak söyleyemese de, daha önce John Kerry'nin bana telefonda söylediğini aktarmıştım, PYD'yi güvenilir bir ortak gibi görmüyor, başka ülkelerin kontrolünde olduğunu da görmeye başladı. Onlar da şimdi başka arayışlar içindeler.

"PYD ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR"

Arazide PYD'nin dışında özellikle Araplardan ve diğer gruplardan oluşan, DAEŞ ile mücadele edecek ekipler kurulması için çaba sarf ediyorlar. Esasen doğrusuda budur. PYD gittiği yerlerde, etnik temizlik yapıyor. Orada kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri de göçe zorluyor.

"SİLAH VERDİĞİNE İNANMAK İSTEMEYİZ"

Dolayısıyla ABD'nin şu anda YPG'ye silah verdiğine inanmak istemiyoruz ama şu son haberleri tabi ki uzmanlarımız inceleyecek, böyle bir şey varsa biz de gereğini yaparız. Suriye'nin geleceği bizim için önemli , hassas olduğu için, ve Suriye bizim için kardeş ülke , halkı kardeş bir halk olduğu için, hiç birisi Kürt, Arp, Türkmen fark etmez , biz Suriye'nin geleceği bakımından olayları değerlendiriyoruz. Türkiye'nin güvenliği, istikrarı bizim içi önceliktir, halkımızın güvenliğini sağlamakta var olan ve oluşabilecek tehditlere karşı tedbir almakta bizim görevimiz.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Mevlüt Çavuşoğlu "Silah vermediğine inanmak isteriz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN