Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mihail Saakaşvili A Haber’e konuştu

Gürcistan Eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Türkiye-Rusya ilişkilerini A Haber’de yayınlanan ‘Diplomasi’ programında değerlendirdi. A Haber'e konuşan Saakaşvili, Rusya'nın çöküş içinde olduğunu söyledi, Türkiye'deki güçlü siyasi yapıya dikkat çekti.

Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Türkiye-Rusya ilişkilerini A Haber'de yayınlanan 'Diplomasi' programında değerlendirdi. A Haber'e konuşan Saakaşvili, Rusya'nın çöküş içinde olduğunu söyledi, Türkiye'deki güçlü siyasi yapıya dikkat çekti.

Gürcistan'ın eski devlet başkanı ve Ukrayna'nın Odesa eyaletinin yeni valisi Mihail Saakaşvili, Türkiye-Rusya ilişkilerini, Rusya'nın Kafkaslarda başlattığı politik oyunu, Suriye krizini, ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin'in de adının geçtiği Panama belgelerini Diplomasi'ye değerlendirdi.

Saakaşvili, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından başlayan yeni döneme ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Rusya'nın sadece Türkiye'nin değil birçok Avrupa ülkesinin hava sahasını ihlal ettiğinin altını çizdi. Tüm dünya için ciddi bir tehlike olduğunu söyledi.

Her şeyden önce Putin Amerika ve Avrupa'nın etrafında özelikle Avrupalılarla oynamaya alıştırıldı. Bu ülkeler Rusya'yı kınamakla yetindi ama Rusya'yı durdurmak için hiçbir şey yapmadılar. Putin, eski Sovyet korkusunu kendi hakimiyetini pekiştirmek için kullanmayı çok seviyor. Rus uçaklarının Türk hava sahasını ihlal etmesi meselesinde Putin tabi ki biraz da Türkiye'nin ne kadar kararlı olduğunu görmek istedi. Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağını düşürmesi kesinlikle doğruydu. Çok cesurcaydı. Türkiye'nin bu davranışı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünyanın en güçlü liderlerinden biri olduğunu göstermiştir. Ülkesinin politikaların�� korumada dimdik ayakta durmaktadır. Ve bu onu hem kendi bölgesinde hem de dünyada özel bir lider yapıyor. Türkiye'nin bu davranışının doğru lider tarafından doğru bir zamanda atılmış doğru bir adım olduğunu düşünüyorum.

MİHAİL SAAKAŞVİLİ A HABER'E KONUŞTU

Saakaşvili, Ankara-Moskova hattında yaşanan gerilimden sonra, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı yaptırımların ise, Rusya'ya zarar verdiği kanaatinde.

Türkiye yeni pazar, yeni enerji tedarikçisi bulacaktır. Ama Rusya Türkiye'ye yaptırım uygulayarak aslında kendi ayağına kurşun sıkmaktadır. Rusya hükümeti Türkiye'ye yaptırım uygulayarak Rus halkının hayat tarzına zarar veriyor. Bence bu davranış nedeniyle Rus halkı Türkiye'ye kızmıyor, Putin'e kızıyor. Çünkü Halk Türkiye'yi seviyor ve Türkiye'ye gitmek istiyor. Rusya'da sadece petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle bir sıkıntı gözükmüyor aynı zamanda Putin, Rus ekonomisi için gerekli reformları yapamadı. Recep Tayyip Erdoğan hızlı büyümeyi teşvik etmek ve ekonomik yaptırımların etkisini azaltmak için derin reformlar gerçekleştirdi. Putin ise tam tersi. Yatırımları öldürdü. İşte bu yüzden bu yaptırımlar uzun vadede Rusya'ya zarar verecekken Türkiye'ye fayda verecek.

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalara da değinen Saakaşvili, Rusya'nın Kafkaslarda yeni bir politik oyun oynadığını düşünüyor.

Yukarı Karabağ uluslararası hukuka göre bir Azerbaycan toprağıdır. İçinde Ermeni nüfusun yaşadığı Azerbaycan toprağıdır. Bu ayrılıkçı Ermeniler Azerbaycan dışından desteklenmektedir. Türkiye'nin bölgedeki rolü, politikaları son derece olumlu. Benim Erdoğan yönetimiyle olan tecrübelerim bunu kanıtlamaktadır. Geçmişte Rusya bu bölgede istediği gibi oyunlar oynayabiliyordu. Rusya bölgedeki tek büyük oyuncuydu. Herkes onlardan uzak durmaya onlara bulaşmamaya çalışıyordu. Ankara'nın çok güçlü politikaları açıkça gösterdi ki yeni bir durum var. Türkiye de artık bölgesel bir oyuncu ve bölgede kendi dostlarının yanında duruyor. Bu yüzden son gelişmeler ışığında diyebiliriz ki bölge değişti. Türkiye sözlerinden, taahhütlerinden inandıklarından geri adım atmadı. Bölgede denge unsuru bir ülke konumuna geldi.

Odessa valisi, Rusya'nın Suriye'de uzun ömürlü bir oyuncu olmadığını da sözlerine ekliyor.

Rusya'nın Suriye'de bulunmak isteyişinin bazı sebepleri var. Birincisi Rusya kendi kamuoyunu rahatlatmak için dikkatleri Ukrayna'dan başka tarafa çevirmek istedi. Çünkü Rusya, Ukrayna konusunda sıkışmış durumda. Aynı zamanda Rusya kendi içinde ekonomik ve toplumsal birçok sorunla boğuşmakta. Rusya'nın Suriye'ye müdahale etmesinin bir diğer sebebi ise Rusya'nın Amerika'ya ve tüm dünyaya uluslararası bir güç olduğunu ve birçok sorunda pazarlık gücü olduğunu kanıtlama isteğidir.

Gürcistan'ın eski devlet başkanı olan Mihail Saakaşvili, Türkiye'nin Gürcistan için model bir ülke olduğunu belirtiyor.

Türkiye yaptığı reformlarla Gürcistan için daima model bir ülke olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomik büyümeyi ve inşaat yatırımlarını arttırması, küçük işletmelerin ihtiyacına yönelik teşvikler ve halkın geneline dönük reformlar yapması örnek olmuştur. Bize göre Türkiye şu anda muhteşem bir gelişim gösteriyor. Türkiye'nin gelişimi olmadan bölgedeki hiçbir ülkenin gelişmesi düşünülemez. Rusya pazarından dışlandığımızda Türkiye ile yapılan serbest ticaret anlaşması Gürcistan ekonomisi için can simidi olmuştur.

Dünya gündeminde geniş yankı uyandıran ve off-shore hesapları ortaya çıkaran Panama Belgeleri'nde, pek çok dünya liderinin ismi yer alıyor. Bu isimlerden biri de Vladimir Putin.

Peki bu gelişmeler Putin'in siyasi kariyerini nasıl etkileyecek?

Şu bir geçek ki Putin paraya ve lükse düşkün. Belgelerin bunlarla sınırlı kalmayacağına ve Putin hakkında yeni belgelerin yayınlanacağına inanıyorum. Çünkü Putin son yıllarda hiç kimsenin sahip olamadığı kadar bir kara para trafiğine sahip bir insan. Eninde sonunda bu işlerin tamamı gün yüzüne çıkacaktır ve bu işten en büyük zararı da Rus halkı görecektir. Her şey açığa çıktığında da Putin'in paraya sahip olması gücünü kaybetmesine engel olamayacak.

Gürcistan devlet başkanlığı görevinin ardından, Ukrayna'da Odesa valisi olan Saakaşvili, Ukrayna'nın büyük değişikliklere hazır olması gerektiğinin altını çiziyor.

Yakında parlamento seçimleri var ve Türkiye'ye çok yakın bir sonuç bekleniyor. Türkiye'de uzun zaman koalisyon hükümetleri oldu ve çeşitli anlaşmalar, kapı arkasında gizli planlar oldu ve halk bundan bıktı. O yüzden halk tek başına büyük partileri destekledi. Bu Ak Parti ile Türkiye'de gerçekleşen şeydi. Ak Parti tek başına büyük bir partiydi. Ve bu büyük yenilikler için son derece doğruydu. Ben de tıpkı Türkiye'deki gibi Ukrayna'da da zamanla halkın tek başına büyük bir partiyi iş başına taşıyacağını düşünüyorum. Böylece büyük yenilikler gerçekleştirilebilecek. Tıpkı Türkiye'de olduğu gibi. Ukrayna'da reformlara başladığımda daima söylüyordum benim için rol model Mustafa Kemal Atatürk'tü. Şu andaki rol modelimiz ise Türkiye'nin şimdiki hükümetidir, bu hükümetin kurucusudur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte çalışan ve onu yakından tanıyan Saakaşvili, Erdoğan'ın liderlik özelliklerinden bahsediyor.

Erdoğan benim için her zaman ilham kaynağı olmuştur. Çok iyi bir arkadaş. Aşırı derecede ince düşünen bir insan. Erdoğan, sıradan halka çok ilgi gösterirdi ve bana göre bu onun seçimlerde üst üste başarı göstermesinin sırrı. O çok büyük bir dünya lideri. O büyük siyasi işler yapıyor. Ama aynı zamanda en küçük meselelerle bile ilgileniyor. O kalbini vatandaşlarına vermiş durumda. İnsanlar hakkında çok güzel duygulara sahip. Çok sıcak kanlıdır. İnsanları kolayca kendine bağlar. Çünkü sözlerine bağlıdır. Eğer bir vaatte bulunmuşsa durum ne olursa olsun Recep Tayyip Erdoğan sözünün arkasında durur.

O sadece yeni Türkiye'nin mimarı değil, aynı zamanda yeni bölgenin kurucusu, şekillendiricisi. Modern Gürcistan'ı onsuz inşa etmemiz mümkün olmazdı. Erdoğan olmasaydı Ortadoğu'da birçok mesele şu ankinden çok daha kötü olabilirdi. Hatta o düzeltmeseydi birçok Batılı ülkenin politikası da çıkmaza girebilirdi. Ben onun en büyük hayranıyım. Dünyanın Erdoğan gibilere ihtiyacı var. Zaten bundan dolayı Türkiye'nin hem yurtiçinde çok seveni var hem de tüm dünyada çok takip edeni var. Erdoğan'ın dünya liderleri tarafından kaç kez görüşleri nedeniyle eleştirildiğine bakın ama sonunda hepsi farkına vardı ki Erdoğan haklıymış.

.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Mihail Saakaşvili A Haber’e konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN