Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Numan Kurtulmuş ''Atama durdurma tedbiren yapılır''

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün canlı yayın konuğu oldu. Gündeme dair soruları yanıtlayan Kurtulmuş "Bakanların atamalarını kontrol altına almaya çalışmıyoruz" dedi. Başbakan Yardımcısı kabineye giren HDP'li bakanlar için ise "Uyumlu çalışacaklarını tahmin ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

''TEDBİREN USUL GEREĞİ YAPILAN BİR ŞEYDİR''
AK Parti ilk kurduğu hükümette de 2002'de aynı genelgeyi yayınlamış, hatta geriye gidin AK Parti'den önceki 4-5 hükümetin kuruluşunda da benzer genelgeler yayınlanmış. Bu tedbiren, usul gereği yapılan şeylerdir.
Bürokrasi de Sayın Başbakan hükümet kurulur kurulmaz, bürokrasinin ilk dengelerini kendi uhdesine almış, bundan evvelki uygulamalarda öyle, yeni bir uygulama değil ve bu geçici bir uygulama. Dolayısıyla bir müddet sonra bu genelgenin gerekleri de zaten uygulanmayacaktır.
Bir teamül olarak Türkiye siyasetinde var olan hususlardan bir tanesidir. Yoksa herhangi bir bakanın atamalarını kontrol altına almak vs. için değil.
''PROBLEM YAŞAMAYACAĞIMIZ KANAATİNDEYİM''
Ben şahsen tahmin etmiyorum, böyle bir sürecin içine girecek kişiler olmadıklarını ümit ediyorum, tahmin ediyorum. Nasıl MHP'li, CHP'li, AK Parti'li milletvekillerini parlamentoya gönderdiyse aynı şekilde milletimiz HDP'li milletvekillerini de parlamentoya gönderdi.
Siyasal meşruiyet, demokratik meşruiyet bakımından, seçilmişlik bakımından 550 milletvekilinin hepsi birbirinin aynı şekilde, eşit şekilde meşruiyet sahibidir.
Anayasal zorunluluk olarak kendilerine düşen bu görevi yerine getirmek için bu sorumluluğu kabul edenlerin, bundan sonraki hükümet etme sürecinde de sorumlulukları gereği davranacaklarını biliyorum, ümit ediyorum. İnşallah önemli bir problem olmayacağı kanaatindeyim.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Numan Kurtulmuş ''Atama durdurma tedbiren yapılır''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN