Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nurettin Canikli ''Bireysel destek veren çıkar''

AK Parti MKYK Üyesi, Giresun Milletvekili Nurettin Canikli, 1 Kasım seçiminin ardından gündemin ilk sıralarına gelen Anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi tartışmalarını A Haber özel yayınında değerlendirdi. Canikli, "Gereken 330 sayısına ulaşacak bir desteğin milletvekillerinin bireysel olarak geleceğini düşünüyoruz" dedi. Canikli ayrıca, önümüzdeki dönemde siyasi partilerin başkanlık sistemine dair sürpriz tavırlar takınabileceğini işaret etti.

''SONUÇ ALINACAĞINA İNANIYORUM''
Evet mümkün ve yapmamız gerekiyor yani bu dönemde muhakkak bir sivil anayasayı gerçekleştirmemiz gerekiyor.

''ŞU ANKİ SİSTEM TANIMLANAMIYOR''
Mutlaka yapılacak ve sonuçta alınacak buna inanıyorum ben. 1982 şu anda uygulanan Anayasa'ya göre uygulanan sistem parlamenter sistem değil. Esasında bir karma ve tam olarak tanımlanamayan çok garip bir sistem var şuanda.

''330 İÇİN MÜNFERİT DESTEK GELİR''

Sayımız yetmiyor ama böyle bir sivil Anayasa'ya siyasi partiler kurumsal olarak iştirak etmeseler ve destek vermeseler dahi, münferit olarak en azından 330 sayısına ulaşacak bir desteğin siyasi partilerin içinden çıkacağını biz düşünüyoruz.

''SİYASİ PARTİLER SÜRPRİZ YAPABİLİR''
Ayrıca sürprizlerde gelişebilir. Siyasi partiler açısından, inisiyatif alacak olan siyasi parti, sivil Anayasa'nın yapılmasında başkanlık sistemi de dahil olmak üzere, kesinlikle öne çıkacaktır. Zor durumdan çıkış aracı olarak da kullanma potansiyeli taşımaktadır. Bu özellik bu husus. Şu anda üç siyasi parti için de geçerli. Gerçekten çok büyük siyasi çalkantı ve sıkıntı içerisindeler. Onlar açısından bu zor durumlarından çıkışlarına araç olarak kullanabilecekleri bir argüman olarak karşılarına gelebilir.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Nurettin Canikli ''Bireysel destek veren çıkar''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN