O gece Çengelköy’de neler yaşandı? Görgü tanığı dehşet saatlerini anlatıyor

15 Temmuz darbe girişiminde ele geçirilmek istenen yerlerden biri de Çengelköy Sabancı Polis Merkeziydi. Polisle çatışmaya giren darbeciler, direnen vatandaşlara doğrudan ateş açtı. A Haber o çatışmalara tanıklık eden bir esnafa mikrofon uzattı. İşte Fikret Morgül'ün ağzından o dehşet saatleri…

"8 CİVARINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI"

8-9 civarlarında bahçede bir hareketlilik başladı, herkes telefonuna bakıyor. Darbe oldu vs. diye seslenmeler başladı, kendi aralarında konuşmalar başladı ve yavaş yavaş bahçe boşalmaya başladı. Karakolun önüne geçince karakoldakiler ihtilal olduğunu, darbe girişimine başlandığını askerin idareye el koyma çabalarının olduğunu söyleyince biz muhtarımız, karakoldaki polis arkadaşlarımız ile beraber karakolun önünde barikatlar kurduk.

'KİMİN KANINI DURDURACAKSINIZ?'

Sonra Kuleli Askeri Lisesi'nin oradan bir yüzbaşı geldi. 'Kanı durdurmaya, idareye el koymaya geldik dediler' Biz gelen yüzbaşıya 'siz kimin kanının durduracaksınız, PKK'nın kanını mı durduracaksınız dedik orada bir arbede başladı.

"ASKER BİR ŞARŞÖR MERMİ BOŞALTTI"

Asker baktı ki burada bir yoğunluk oluştu, bir şey yapamayacağını düşündü bir şarşör mermi boşalttı, Kuleli Askeri Lisesi'ne doğru kaçtı, o gitti yarım saat sonra Kuleli Askeri Lisesi'nden asıl güçler gelmeye başladı. Biz barikatları kurmuştuk, çöp konteynırını üzerimize sürmek sureti ile başladılar ateş etmeye.

"İLK MERMİYİ MUHTARIMIZ YEDİ"

İlk ateş ederken insanların üzerine ateş etmiyorlardı, korkutma amacı ile havaya ateş ediyorlardı, ama saat 23'ten sonra ilk mermiyi muhtarımız yedi, muhtarımız yere düştükten sonra mermiler üzerimize akın akın geldi.

"RASGELE ATEŞ ETMEYE BAŞLADILAR"

İnsanlar ara sokaklara girmeye başlayınca onlar ekiplerini daha yoğun bir şekilde caddeye sokmaya çalıştılar, her tarafı kesip almaya çalıştılar. Buradan giremediklerini görünce, Kuleli Askeri Lisesi'nin üstünden gelen takviye güçler ilerde koşullandılar. Oradan rastgele ateş etmeye başladılar.

"DÜKKANLARDA MERMİ İZLERİ VAR"

Bütün esnaf dükkanlarını gezin, mermi izleri var. Korkunç bir ateş altında insanlar sağa sola dağılmaya başladı. Gördükleri her hedefe attılar, milletin üstü yaralı taşımaktan kan revan içinde kaldı.

"YÜZLERCE ARKADAŞIMIZ YARALANDI"

Geldiler bütün esnafı topluyorlar, kim varsa dükkanlarda. 'devlet biziz, dükkanlarda bizim' herkes caddeye çıksın, herkesi karakolun önüne götürdüler, asfalta yatırdılar. Asfaltın üstünde sabah 6'ya kadar bekledik.

Yakalayabildiklerini aldılar geldiler, yakalayamadıklarını vurmaya çalıştılar. Arka taraflarda onlarca insan vuruldu. Kimsenin gözünün yaşına bakmadı, yüzlerce arkadaşımız yaralandı.

"GRUPLARA TANK ATEŞİ YAPIN DEDİLER"

Baştaki kişi sabaha kadar talimatlar verdi. 'Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün üstünü yakın, yıkın. Ateş bombaları atın oraya. On kişilik gruplara tank ateşi yapın. Kimsenin gözüne bakmayın, itlerin hepsini öldürene kadar devam ' diyor.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
O gece Çengelköy’de neler yaşandı? Görgü tanığı dehşet saatlerini anlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN