Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama Suudi Kralı Selman'la görüştü

11 Eylül saldırılarından Suudi Arabistan’ın sorumlu tutulmasını içeren yasa tasarının ABD Kongresi’ne gönderilmesinin beklendiği bu günlerde ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile Riyad’da bir araya geldi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile ABD arasında Riyad'da yarın gerçekleştirilecek toplantıya katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan'a gelen ABD Başkanı Barack Obama, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile bir araya geldi. Obama ile Kral Selman arasındaki görüşmede 11 Eylül saldırılarından Suudi Arabistan'ın sorumlu tutularak hayatını kaybedenlere tazminat ödenmesinin yolunu açacak yasa tasarısı ile Suriye ve düşük petrol fiyatlarının da ele alındığı ifade edildi. ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nden geçerek ABD Kongresi'ne sunulması beklenen yasa tasarısı nedeniyle Riyad yönetimi büyük tepki göstermiş hazine bonoları dahil ABD'deki 750 milyar dolarlık Suudi varlığını satmakla tehdit etmişti.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest önceki gün yaptığı açıklamada ise yasa tasarısının ABD Kongresi'nden geçmesi durumunda Obama'nın veto edeceğini açıklamıştı. Terör örgütü El Kaide tarafından 11 Eylül 2001 tarihinde New York'taki ikiz kulelere düzenlenen saldırıları gerçekleştiren 19 kişiden 15'i Suudi Arabistan vatandaşıydı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama Suudi Kralı Selman'la görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN