Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Prof. Dr. Medaim Yanık ''PKK-Paralel Yapı, tasfiye olacak''

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer, A Haber'de katıldığı Arka Plan programında başkanlık sisteminin Türkiye için neden gerekli olduğunu anlattı. Başkanlık sistemiyle Cumhurbaşkanının kim olacağı tartışmasının biteceğini söyleyen Sözüer, "İstikrar, temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi için başkanlık sistemi şart dedi. Programın konuklarından SETA Toplum ve Kültür Direktörü Prof. Dr. Medaim Yanık, 1 Kasım seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği yeni Türkiye süreciyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yanık, "Paralel Yapı, PKK ve iktidar oyunu oynayan medya tasfiye olacak. Yeni şeyler söylemeyen her aktör devre dışı kalacak. " dedi.

PROF. DR. MEDAİM YANIK ''PKK - PARALEL YAPI TASFİYE OLACAK''
Bu süreç içerisinde iktidar oyununu oynayıp açık kaybeden, özellikle hukuk dışı şekilde, yasa dışı şeklinde olanlar PKK'sından paralel meselesine kadar net tasfiye olacak. Kendi işini yapmayıp iktidar oyunu oynayan medya grupları, sivil görünümündeki topluluklar, meslek kuruluşları bunlar da tasfiye olacak. Niye tasfiye olacak şu anlamda söylüyorum; tasfiye illa memleketten dışarı çıkmak değil, aynı tarzda devam edebilmeleri mümkün değil. Bunu kurumsal yapısı olan herkes görüyor ki sonuçlarını da gördük. Bu seçimden sonra mesela başka bir insan tipi de tasfiye olacak. Oturup sanal alem üzerinden, televizyon köşesinde herkesle kavga eden, laf üreten savaş dili yapan, gerilim üreten insan tipinin artık kıymeti harbiyesi yok.

''YENİ ŞEYLER SÖYLEMEYEN DEVRE DIŞI KALACAK''

Memleketin sahici sorunları var. Hangi sorun için kim ne söylüyor? Bundan sonra kıymeti olan şey budur. Diyelim ki Şirin Payzın, bu tarz bir televizyon programcılığının bundan sonraki yeni Türkiye'de kıymeti harbiyesi yok. Bu insan tipi buna devam edebilir etsin ama yaptığınız iş herhangi bir sonuca dönmüyorsa kim sizin paranızı verir? Kim sizi dinler? Sadece bireysel bir takım keyifler için olur. Bu etkin olmayan bir iş yürüyemez. Yeni Türkiye'de bizzat inşa sürecine katkıda bulunmayan ,Türkiye için başkanlık sisteminden, ekonomik sistemden, eğitim meselesinden yeni şeyler söyleyemeyen her bir aktör devre dışı kalacak.

''PROF. DR. ADEM SÖZÜER: İSTİKRAR İÇİN BAŞKANLIK ŞART''

Muhalefet karşı, aslında bunu muhalefetin savunması daha çok onların lehine neden iyi bir aday bulduğunuz zaman şansları var. Bu yüzden bu hukukçuların tartıştığı bir mesele değil. siyasi olarak siyasetçiler bunu görmeli, iyi bir aday bulduğunuz zaman Türkiye'de her zaman iktidar değişikliğini getiren bir şeydir başkanlık sistemi.

''CUMHURBAŞKANI KİM OLUR TARTIŞMASI BİTER''
Her zaman iktidar değişebilir bir, ikincisi hiçbir zaman koalisyon mu olacak, Cumhurbaşkanı kim olacak bu tartışmaları bitiriyor. İşin özü bu kadar basit ve Türkiye için de gerekli. Biz prensip üzerinde duralım, biz ne istiyoruz istikrar olsun, Cumhurbaşkanlığı kavgaları olmasın bir, temel hak ve özgürlükler güvence altında olsun iki.
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Prof. Dr. Medaim Yanık ''PKK-Paralel Yapı, tasfiye olacak''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN