Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Rektör FETÖ mensuplarını üniversitede saklıyor”

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, Rektörü Prof. Dr. Seyit ’ı üniversitede paralel yapı üyelerini saklamakla suçladı.

Eğitim Bir-Sen Şubesinde basın açıklamasında bulunan Eğitim Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, nde görev yapan akademik ve idari personel sayısının bugün itibariyle bin 140 olduğunu hatırlatarak, "Bu personel içerisinde FETÖ üyesi birçok kişinin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bunlar arasında yöneticiler de mevcuttur. Darbe girişimi öncesi ve sonrasında bunlara ilişkin herhangi bir soruşturma veya görevden el çektirme gibi bir işlem yapılmamıştır. Bununla birlikte FETÖ ile hiçbir alakası olmayan Prof. Dr. Şahmurat Arık, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü ve Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevlerinden 20 Temmuz 2016 tarihinde alınmıştır. Bu tarihte diğer bir öğretim üyesiyle birlikte Prof. Dr. Şahmurat Arık'tan başka hiçbir idareci görevden alınmamıştır" dedi.
"Rektör, paralel ile mücadele ediyorum görüntünde"
Paralel ihanet çetesi tarafından savcılarında FETÖ terör örgütü diyerek anlattıkları bir yapının 15 Temmuz gecesi Türkiye'ye karşı bir kalkışmada bulunduklarını açıklayan Sancaktaroğlu, şunları kaydetti: "Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit , paralelleri üniversitede saklıyor. Şuanda 'paralel' diye görevden alınan arkadaşların paralel ile bir ilgisi yoktur. Paralel ile mücadele ediyorum görüntüsüyle süreci zehirliyor. Bir süre sonra hepimiz, 'bu adamların bir çoğu masumdu' diyeceğiz. Ama o gece, millete kurşun sıkanlarla ilgili olarak bu sefer millette, olumlu bir algı operasyonu başlayacak. Şu anda Kastamonu Üniversitesi Rektörü, bunun tetikçiliğini yapmıştır. Süreci zehirlemenin tetikçiliğini yapmıştır. Ben, Kastamonu adına utanıyorum"
"Darbe girişimi sonrası milletimiz şanlı bir tarih yazmaktadır"
Darbe öncesi ve sonrasında Prof. Dr. Şahmurat Arık'ın FETÖ'ye karşı tavrının açıkça bilindiğine işaret eden Sancaktaroğlu, "Gerek Kastamonu Üniversitesi personeli, gerekse şehrimizdeki bütün STK'ları tarafından çok net olarak bilinmektedir. Bu örgütle hiçbir bağlantısının olmadığı ve bunlara karşı nasıl bir duruş sergilediğini açıklamak bile abesle iştigal etmek demektir. Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere yüce milletimiz bu zor günlerde tek yürek ve yumruk olmuş ve darbecilere gereken dersi vermiştir. Bu birliktelik, siyasi partilerin ortak bildiri ve basın açıklamaları, ortak mitingler, Türkiye genelindeki bütün STK'ların yek vücut hareket etmesi, bütün dernek, vakıf vb. alanlara akın edip devletimizin yanında durması ve birçok ortak tavırla pekiştirilerek hiçbir ayrıştırmaya mahal vermeksizin tüm Türkiye'de çok şükür devam etmektedir. Kısacası tarihte olduğu gibi bugün de yeni bir Kurtuluş Savaşı verilmekte ve milletimiz şanlı bir tarih yazmaktadır" diye konuştu.
"Kastamonu Üniversitesinde itibar suikastı yapılıyor"
Darbecilerle mücadele etmenin her Türk vatandaşının asli görevi olduğunu vurgulayan Sancaktaroğlu, "Darbecilerle mücadele etmek, olabilecek yeni kalkışmalara karşı göğsünü siper etmek ve milli birlik ve beraberliği tahkim ederek, bunu sağlamlaştırmaya çalışmak bu zor günlerde her Türk vatandaşının asli görevidir. İşte böyle bir ortamda Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın, bir devlet adamından beklenen tavrı sergilemek yerine, geçmişe dair şahsi hesaplaşma içine girerek FETÖ'yle alakası olamayan Prof. Dr. Şahmurat Arık'ı görevden almıştır. Bu itibar suikastını telafi etmek amacıyla 21 Temmuz 2016 Perşembe günü Prof. Dr. Seyit Aydın'la görüşülerek, Prof. Dr. Şahmurat Arık'ın bu örgütle bir ilişkisine dair bilgi istenmiş; Rektör, 'Hayır, Şahmurat Arık'ın FETÖ'yle hiçbir ilişkisi yoktur' cevabı alınmıştır. Bunun üzerine kendisinden bu zararlı ve kasıtlı tasarrufunu düzeltmesinin bu zor günlerde memleketimiz için daha faydalı olacağı söylenmiştir. Ancak Rektör, bundan geri dönmemiştir" şeklinde konuştu.
"Rektör, yalan konuşuyor"
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın'ın yalan konuştuğunu ve sadece Şahmurat Arık'ı değil, bütün idarecileri görevden aldığını belirttiğine dikkat çeken Sancaktaroğlu, "Rektör, bu ifadesiyle yalan beyanda bulunmuştur. 22 Temmuz 2016 Cuma günü Memur-Sen Genel Başkanı ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Rektörü telefonla arayarak durum hakkında bilgi almıştır. Rektör, Ali Yalçın'a da Şahmurat Arık'ın FETÖ'yle ilgisinin olmadığını, ancak kendisini göreve iade etmeyeceğini söylemiştir. 22 Temmuz 2016 Cuma gecesi, STK temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet, Rektörün bu tasarrufunun bu süreçte hem şahsi itibar zedelenmesine sebep olacağı; hem de milli birlik ve beraberliğimize zarar vereceğini dile getirmişler ve durumun düzeltilmesini talep etmişlerdir. Ancak Rektör geri adım atmamıştır. Bu heyete de herkesi görevden aldığını söylemiştir. Bu görüşmelerden sonra Rektör, durumu kurtarmak adına 3 farklı birimdeki idarecilerin yazısını yazdırarak onları da görevden almıştır. Gece yarısı da herkesin görevden alınma yazısını, Genel Sekreter Yardımcısı Okan Keskin'in verdiği bilgiye göre yazdırmıştır" ifadelerini kullandı.
"Rektör, tüm idarecilerin istifa ettiğine dair düzmece bir basın açıklaması yapmıştır"
23 Temmuz 2016 Cumartesi günü Memur-Sen Genel Başkanı ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın Kastamonu'ya gelerek rektörlük binası önünde yanlışın düzeltilmesi için 46 STK'nın iştiraki ile basın açıklaması yaptığını hatırlatan Sancaktaroğlu şöyle konuştu: "Bunun üzerine Rektör Seyit Aydın, aynı gün tüm idarecileri toplayarak görevden alınma yazılarını iptal ettiğini dile getirerek her bir idareciden istifa dilekçelerini yazarak 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü kendisine teslim etmesini istemiştir. 23 Temmuz 2016 Cumartesi gecesi üniversite idarecilerinin ismi kullanılarak tüm idarecilerin istifa ettiğine dair düzmece bir basın açıklaması yapılmıştır. Ancak o saatlerde hocaların hiçbiri istifa dilekçesini yazarak rektörlüğe teslim etmiş değildir. 24 Temmuz 2016 Pazar günü saat 10.44'te Rektörlük bir basın açıklaması yaparak bütün dekanların istifa ettiğini ancak bir kişinin direnerek istifa etmediğini söyleyerek, Dekan olmayan ve zaten görevden aldığı Prof. Dr. Şahmurat Arık'ı zan altında bırakmıştır. Rektör bu yanlışı düzeltene kadar bu işin takipçisi olunacaktır."
ARKADAŞINA GÖNDER
"Rektör FETÖ mensuplarını üniversitede saklıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN