Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rusya'nın aradığı para bulundu

Gaziantep Devri Alem Para Müzesinin Sahibi ve İşletmecisi Esat Kaplan, koleksiyonun en değerli parçası olan Çarlık Rusya’sına ait tarihi parayı, Dolar ve Euro karşısında hızla eriyen Ruble'yi korumak için para arayan Rusya'nın devlet Başkanı Vladimir Putin'e vermek istiyor.

Gaziantep Devri Alem Para Müzesinin sahibi koleksiyoner Esat Kaplan, 25 yıl önce bulduğu 1910 yıllarındaki Çarlık Rusya'sına ait parayı, Ekim ayının başından itibaren dolar ve euro karşısında hızla eriyen para birimi Ruble'yi korumak için para arayan Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin'e vermek istediğini söyledi. Müzesinde 250 bin millet ve ülkeye ait yaklaşık 3 tona yakın parası bulunan Esat Kaplan, elindeki tarihi paranın bir eşininin Rusya'da bile olmadığına inandığını kaydetti.
Parayı önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a vermek istiyor
Türkiye ile rusya arasındaki ilişkilerin yeniden düzelmesinin ardından bir dostluk göstergesi olarak Putin'e ulaştırmak istediğini belirten Kaplan, "Bu parayı yaklaşık 25 yıldır saklıyorum. Kısmet bu güneymiş, bu dostluk köprüsünü pekiştirmek için bu parayı Rusya Devlet Başkanı Putin'e Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aracılığı ile göndermek istiyorum. O gün bu para 450 bin TL karşılık geliyordu. Koleksiyonumun en değerli parçasından biri. Bu parayı Türk insanının, Türk devletinin dostluğunun nişanı olarak, Putin'e ulaştırmak istiyorum. İnanın bu parayı Rusya'da bile bulmak çok zordur" dedi. Kaplan, bu parayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaştıramazsa, rus konsolosları aracılığıyla da olsa, bu parayı Putin'e ulaştırmakta kararlı olduğunu da ifade etti.
Kaplan, ayrıca Rusya tarihine ait paralardan oluşup, müzede bir Rus köşesi yapmak istediğini, açılışına da Rus Konsolosu davet etmeyi düşündüğünü kaydetti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'nın aradığı para bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN