Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ''Biz insanı yaşatmak için varız''

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Cizre’de yaşanan olaylara ilişkin “Yolların mayınlarla döşendiği, araçların şehir içinde geçişlerini, ulaşımlarını engelleyecek ortamlarda vatandaşımıza sağlık hizmetlerini arzu ettiğimiz noktada ulaştırabilmemiz mümkün değil. Ortamın güvenliğinde sorunlar varsa bir taraftan sağlık çalışanları olağanüstü sorun yaşıyor demektir” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Kuzey Kıbrıs Sağlık Bakanı Salih İzbul ve beraberindeki heyet ile bakanlıkta görüştü. Heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Bakan Müezzinoğlu basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
Cizre'de yaşanan olaylar nedeniyle sağlık sorunları yaşanmaya devam ediyor mu? bölgeden ayrılan sağlık personeli var mı? sorusuna Bakan Müezzinoğlu, "Yolların mayınlarla döşendiği, araçların şehir içinde geçişlerine ulaşımlarını engelleyecek ortamlarda vatandaşımıza sağlık hizmetlerini arzu ettiğimiz noktada ulaştırabilmemiz mümkün değil. Ortamın güvenliğinde sorunlar varsa bir taraftan sağlık çalışanları olağanüstü sorun yaşıyor demektir. Bir taraftan da sağlık hizmeti alacak vatandaşlarımızın da olağanüstü sağlık sorunları yaşaması kaçınılmaz bir ortam. Buna rağmen sağlık yöneticilerimize teşekkür ediyorum" şeklinde cevapladı.

"CİZRE'DE YAŞANAN OLAYLARA BAKTIĞIMIZDA AÇIKÇASI SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN DA ZORLANDIĞI AMA SAĞLIK HİZMET SUNUMUNDA ASLA BİR ADIM GERİDE DURMADIĞI DUYARLI BİR YAPIYA ŞAHİT OLDUK"
'Cizre'de yaşanan olaylara baktığımızda açıkçası sağlık çalışanlarımızın da zorlandığı ama sağlık hizmet sunumunda asla bir adım geride durmadığı duyarlı bir yapıya şahit olduk' diyen Bakan Müezzinoğlu, "Ambulans ekiplerimiz alıkonuldu, tehdit edildi buna rağmen kesintisiz hizmet vermeye devam ettiler. Şuanda Cizre'de 5 tane uzmanımız görev başında. 40 kişilik ekibimiz orada görev başında. Zaman zaman nöbet değişimde sorunlar yaşıyoruz. Nöbetim bitti deyip de hizmetten geri dönen bir personelimiz olmadı. 2 tane istifayı olağanüstü karşılamamak gerekir. Bu kadar acımasız insanlık dışı terörün olduğu bir ortamda sağlık çalışanlarının bu kadar dimdik durmasını da şahsen benim, sağlık camiamızın ve milletimizin onurudur" ifadelerini kullandı.

"BİZ İNSANI YAŞATMAK İÇİN VARIZ AMA SOKAKLARIN GÜVENLİĞİ DE ÖNCELİKLER ARASINDA OLMALI"
Müezzinoğlu, konuşmasına şöyle devam etti "Cizre'nin bir mahallesinin çocuğu olan Eyüp Ergen hemşiremiz mesaisi bitip aracına giderken teröristler tarafından açılan ateş sonucu ambulansımız müdahaleye gittiğinde 15 dakika sonra ambulans ateş altında bırakılıyor. İkinci ambulans yola çıkarken Eyüp Ergen kardeşimizi alıyor ama 1,5-2 saatlik zaman kaybıyla arkadaşımız şehit oluyor. Burada katledilen Kürt evladı, bir sağlık memuru o bölgenin çocuğu. Bunun insanlıkla, hak aramayla alakasını kimse izah edemez. Teröriste terörist demeyen hiçbir anlayışı, bizim gündemimizde algı operasyonlarına müsaade etmemiz lazım. Biz insanı yaşatmak için varız ama sokakların güvenliği de öncelikler arasında olmalı." Bakan Müezzinoğlu, siyasete devam edeceğini belirterek, 1 Kasım genel seçimlerinde seçilirse Türkiye'nin her yerinde görev yapabileceğini söyledi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ''Biz insanı yaşatmak için varız''
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN