Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Somali Cumhurbaşkanı A Haber'e konuştu: "Bize önce Türkiye yardım etti"

Türkiye yıllardır Afrika’nın kalkınması için yardım politikasını uyguluyor. Bu çerçevede Türkiye, Birleşmiş Milletler'le birlikte İstanbul’da, Somali’ye yardım konulu bir toplantı düzenledi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da katıldı. Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, İstanbul'da A Haber Dış Haberler Şefi Orhan Sali'nin konuğu oldu, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

"ERDOĞAN'IN ZİYARETİ ÇOK ETKLİ OLDU"
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2011 yılındaki Somali ziyareti sonrasında, belirginleşti. O zaman biz kıtlık yaşamıştık, o ziyarette herkes Somali'den kaçarken, insanlar açlıktan, kıtlıktan kırılırken gerçekleşmişti. Kendisinin oraya gitmesi, ziyareti ailesi ve bakanları ile gerçekleştirmesi, ilk elden bilgi almasını mümkün kıldı ve bu temel üzerine de Türkiye Hükümeti harekete geçti. İnsani yardım sağlamak boyutu ile, temel alt yapıların oluşturulması ile, kapasite inşasını sağlamak ile hayata geçirildi Türk hükümeti tarafından. Sadece bu ziyaret ile de sınırlı kalmadı Türkiye'nin katkıları, sadece Somali'de bir sürü hayırlı şey yapmak ile kalmadı, uluslararası toplumda da bir soru işareti oluşturdu. 'Recep Tayyip Erdoğan gibi uluslararası bir lider, ailesi ve bakanları ile Somali'ye gidebiliyorsa neden diğerleri gidemiyor?' Sorusunu uyandırdı. Türkler buraya yeni bir tarz ile geldiler ve 'Biz Somali'ye gideceğiz ve Somalililerle birlikte kalacağız, onlar için gerekli çalışmaları yapacağız' dediler.
"TÜRKİYE SOMALİ'DE ALTYAPI OLUŞTURDU"
Belediyecilik işinin nasıl yapılacağını Somalilere öğrettiler. Bugün bir aydınlatma sistemi var Somali'de. Sayın Erdoğan ziyaret ettiğinde bunlar yoktu. Caddeler artık aydınlık, Mogadişu artık temiz bir yer, belediyenin bütün ihtiyaç duyduğu modern ekipman sağlandı ve bir rehabilitasyon ve yeniden yapılanma sağlandı Mogadişu'da. Türkiye'nin oraya sağlamış olduğu kaynak neredeyse 500 milyon dolarlık bir rakamdı. Bunun 130 milyonluk bir kısmı da Türk STK'lardan geldi. Ancak bütün bunlardan daha fazla bir rakam harcandı ve bu paranın etkisi de miktarından çok daha fazla oldu.
Sadece para vermek yeterli değil, ciddi miktarda fon aktarmak çatışma sonrası yaşayan bölgelere yeterli değil. İşleri yapmak ta tek başına yeterli değil, daha ılımlı miktarda bir fon ayırıp da yerel kişiler ile birlikte çalışarak onların gerekli gördüğü şeyleri yapmak daha mantıklı, onların yerine çalışmak değil.
"KİMSE GELEMEZKEN TÜRKLER GELDİ"
Havalimanımız bir Türk firması tarafından yönetilmekte ve en büyük spor tesisimiz, en büyük, en modern hastanemiz de yine Türk şirketi tarafından işletiyor. Somali ile Türkiye arasındaki ilişkilerin mahiyeti, Türk özel sektörünün Somali'ye gelmesine yol açtı.
"TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÖNCELİKLİ"
Diğer özel şirketler hala korkup gelemezken, Türklerin gelmesini sağladı. Bu da bizim için şunu gösteriyor ki bu insanlar bizim için öncelikli insanlar ve tabii ki böyle bir ilişkimiz sürecek.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Somali Cumhurbaşkanı A Haber'e konuştu: "Bize önce Türkiye yardım etti"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN