Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Tabi ki düşüreceğiz. Ben bunu rahat rahat açık söylüyorum"

Azerbaycan Bağımsız Milletvekili Ganire Paşayeva, "Tabi ki düşüreceğiz. Ben bunu rahat rahat açık söylüyorum. Ermenistan'ın askeri uçağının benim toprağımda ne işi var ki? Adama sorarlar" dedi.

Celal Bayar Üniversitesi'nde "Ermeni Meselesi'nin; Dünü, Bugünü, Yarını" adlı konferansta konuşmacı olarak katılmak için Manisa'ya gelen Azerbaycan Bağımsız Milletvekili Ganire Paşayeva, konferans öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Paşayeva, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin günden güne güçlendiğini vurguladı. Paşayeva, "Bu gün de Azerbaycan-Türkiye ilişkileri her konuda daha da güçlenen ilişkilerdir. Politik, ekonomik... Ama bizim bu ilişkileri halkımızın tüm tabanına, gençlerimiz arasında daha da güçlendirmemiz gerekir ki gelecekte ayrılmaz bir güce çevirelim. Bu gün gerginleşen bölgemizde, gerginliğin daha da arttığı coğrafyamızda bizim bu birliğe bu beraberliğe bu güce çok daha ihtiyacımız var" diye konuştu.

"SOSYAL MEDYADAN ÖRGÜTLENİN" MESAJI
Azeri Vekil Paşayeva, son günlerde gerilimin iyice tırmandığı Türkiye Rusya ilişkileriyle ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, Rusya parlamentosunda sözde Ermeni soykırımının inkar edenlerin cezalandırılmasıyla ilgili yasanın kabul edilmesinin manidar olduğunu belirtti. Paşayeva, "Bakın son günler Türkiye-Rusya ilişkileri gerginleşirken Rusya Parlamentosu Ermeni soykırımını inkar edenlerin cezalandırılması yasasını parlamentoya getirdi. Biz Rusya'da yaşayan Azerbaycan Türkleri Diaspora olarak da Azerbaycan'dan yaşan insanlarımız da biz buna kesinlikle itiraz ettik. Ediyoruz. Bu gibi yanlış yasaların parlamentoya siyasi bir düşünce olarak getirilmesi çok hatalı bularak, bunun hiç bir adalet tarafı yoktur. Hiç bir haklılık tarafı yoktur. Hiç bir tarihi gerçeklik tarafı yoktur. Dünyanın neresinde, sözde Ermeni soykırımı iddiaları parlamentolara getirmişler bunun altında politik çıkar vardır. Bunun altında tarihi gerçeklik yoktur. Bunun tam aksine bizim insanımız bu zulme soykırıma maruz kaldı" dedi. Tarihi gerçekliği olmayan konularda konferanslarla gençlere bilgi verilmesinin gerektiğini sözlerine ekleyen Paşayeva, gençlere de sosyal medyadan örgütlenmeleri ve tepkilerini dile getirmeleri mesajını verdi. Paşayeva şöyle konuştu: "Yalanlara karşı nasıl mücadele edebiliriz bu gerçekleri anlatmak lazım. O yüzden gençlerimiz de bu gün de konferanslarda gerçekleri konuşmamız lazım. Aslında gerçekleri dünyaya daha çok nasıl duyurmamız lazım gerekir. Burada gençlerimizin misyonunun ne olması gerekir. Biraz daha duyarlı olması gerekir gençlerimizin. Bu gün dünya internet dünyası. Sosyal medya dünyası. Böyle konular hangi ülkenin gündemine gelirse gelsin hemen bizim orada yaşayan diasporadaki insanımızın da 'Ben Türkiyeliyim, ben Azerbaycanlıyım, Kerküklüyüm, Kırımlıyım, Kazakistanlıyım, Özbekistanlıyım, değil bizim milletimize atılmış bir hakarettir, yalandır. Biz buna karşı beraber mücadele etmeliyiz' diyerek hem dünyada yurtdışında yaşayan diasporalarımız beraber hareket ederse gençlerimiz de aynı düşünce ile bu yalanlara karşı mücadele ederse, sosyal medyadan herkesin kendi yapabileceği bir şey var"
"ERMENİ UÇAĞININ BENİM TOPRAĞIMDA NE İŞİ VAR?"
Azerbaycan tarafından Ermenistan'a ait DJI Inspire 1 (Quadcopter) markalı İnsansız Hava Aracı'nın (İHA) vurulmasıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Paşayeva, "Tabi ki düşüreceğiz. Ben bunu rahat rahat açık söylüyorum. Ermenistan'ın askeri uçağının benim toprağımda ne işi var ki? Adama sorarlar. Bizim uçağımız sizin hava sahanızı bozdu mu? Bozmadı. Sizin hava uçağınızın, sizin askeri uçağınızın benim hava sahamda ne işi var? Nerede vuruyoruz biz o uçakları? Bizim hava sahamızda vuruyoruz. Bizim topraklarımızda vuruyoruz. Bizim işgal altında olan topraklarımızda vuruyoruz. Uçaklarının düşmesini istemiyorsa, içinde askerinin ölmesini istemiyorsa gitsin kendi vatanına, toprağına. Onların askerini biz bizim toprağımıza geldikleri için vuruyoruz. Bizim hava sahamızı ihlal etmesin vurulmasın. Bizim devletimizin yetkilileri de her yerde söylüyoruz. Bozarsanız vuracağız. Bizim devletimizin hava sahası bizim şerefimiz. Devletini gururudur. Her devletin buna hakkı vardır. Dünyanın her devletin kendi hakkı var. Azerbaycan da bu hakkı kullanarak vurdu. Bütün gençlerimizin de bunu duyurarak söylemesi lazım" dedi.
"NEDEN İŞGALCİLERE SÖZ SÖYLEMİYORSUNUZ"
Konuyla ilgili Avrupa Parlamentosu'nu eleştiren Paşayeva, "Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, Amerikası, Rusyası olsun; neden siz 'Ermenistan'ın askeri uçağının ne işi var Azerbaycan toprağında' diye neden siz sormuyorsunuz? Bu bölgede durumu daha da zorlaştırır. Daha da gerginleştirir. Neden bölgede durumu gerginleştiren bu işgalciye bir söz söylemiyorsunuz? Hepiniz tarih uzmanı olmuşsunuz da tarih araştırmakla politik kararlar almakla uğraşıyorsunuz. Bu konuda hepimizin sesini yükseltmesi gerekir. Birlik beraberlik içerisinde, hem devletlerimizde yaşayan insanlarımız hem diasporadaki her yerdeki insanlarımız böyle birlik ve beraberlik içerisinde tepki verirsek başka bir tür bir cevabı da görebiliriz" diye konuştu.
"ERMENİSTAN'DA RUSYA'NIN ASKERLERİ VAR"
Rusya'nın Ermenistan'a yönelik desteklerini de eleştiren Paşayeva, "Rusya'nın Ermenistan'a her zaman destek oluyor. Bu yeni bir şey değil. Ermenistan içerisinde Rusya'nın askerleri var. Güney Kafkasya'da tek ülke Ermenistan'da Rusya'nın askerleri var. Biz buna üzülüyoruz çünkü Rusya AGİT'in MİNSK Grubunun eşbaşkanı. Bu MİNSK Grubu'nun eşbaşkanlarının misyonu, bu sorunun çözümüdür. Sorunun misyonunun çözümünü taşıyan Amerika, Fransa, Rusya eşbaşkanları bu sorunun çözümü için işgalciye baskı yapması gerekiyor ki sorun çözülsün. Ama maalesef onların hiç biri işgalciye baskı yapmıyorlar. Birleşmiş Milletlerin 4 kararının uygulanmasını istiyoruz" dedi.
Paşayeva, ardından "Ermeni Meselesi'nin; Dünü, Bugünü, Yarını" konulu konferans vermek için Celal Bayar Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonu'na geçti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
"Tabi ki düşüreceğiz. Ben bunu rahat rahat açık söylüyorum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN