Terör Silopi'yi harabeye çevirdi

Sokağa çıkma yasağının dünden itibaren belirlenen saatler arasında kaldırıldığı Şırnak’ın Silopi ilçesi, teröristlerin bombalarının infilak etmesi ve çatışmalar yüzünden küle döndü. Büyük mağduriyetlerin yaşandığı ilçede, bazı vatandaşlar evlerini, bazıları işyerlerini bazıları ise hayvanlarını kaybetti. Üniversiteye hazırlanan bir öğrencinin “Kitaplarım yandı, sınavlara nasıl hazırlanacağım sözleri” yürekleri dağladı.

Terör örgütü PKK varlığına yönelik gerçekleştirilen operasyonlar nedeniyle 14 Aralık'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının 37 günün ardından dün 05.00 ile 18.00 saatleri arasında kaldırıldığı Silopi'de vatandaşlar büyük mağduriyet yaşıyor. İlçede, başta teröristlerin tuzakladığı el yapımı patlayıcıların infilak etmesi olmak üzere yaşanan çatışmalar yüzünden yüzlerce ev, işyeri ve araç ile camiler ve kamu binaları tahrip oldu. Bazı evler yangınlarda küle dönerken, vatandaşlar hayvanlarını bile kaybetti.
"EVİMİZ YANDI, HAYVANLARIMIZ ÖLDÜ"
İlçenin yoğun çatışmaların yaşandığı Barbaros Mahallesi'nde ikamet eden ve yasağın ilan edilmesi ile birlikte evlerini terk edip, bir yakınının evine yerleşen 6 çocuk babası Ahmet Kaplan, "2 bin 200 TL'ye yeni bir dolap almıştım. Yeni bir televizyon almıştım. Bu yaşa kadar geldim sadece bunları alabildim. Ama hemen ertesinde bu olay geldi başımıza, evimiz yandı kül oldu. 18 küçükbaş hayvanım vardı. Onlar da açlıktan öldüler" dedi.
"SOKAKTA KALDIK, ÇOK MAĞDURUZ"
Çok mağdur bir durumda olduklarını vurgulayan Kaplan, "Hiçbir şeyimiz kalmadı. Halen yakınımızın yanında yaşıyoruz. Gidecek başka bir yerimiz yok. Artık huzur istiyoruz. Sadece huzur istiyoruz. Kimse ölmesin. Bu ne zamana kadar devam edecek. Artık yeter" diye konuştu.
"SINAVLARA HAZIRLIK KİTAPLARIM YANDI"
Ağabeyi Ahmet Kaplan ile aynı eve yaşadığını ve üniversite sınavlarına hazırlandığını anlatan Hacer Kaplan ise, "Çalışma odam ve kitaplarım yandı. Sınavlara nasıl gideceğimi bilmiyorum" dedi.
"RAHATLIKLA SINAVLARA HAZIRLANMAK İSTİYORUZ"
Ahmet Kaplan'ın oğlu Hüseyin Kaplan da üniversite sınavlarına hazırlandığını belirterek, şunları kaydetti: "Ama evimiz yandı. Bir aydır çalışmalarımı istesem de yapamıyorum. Ne söyleyeceğimize dilimiz varmıyor. Gördüğünüz gibi ne çalışma ne de yaşama alanımız var. Rahatlıkla sınavlara hazırlanmak, üniversiteyi kazanman ve okumak istiyorum." Öte yandan, ilçedeki patlamalar yüzünden birçok eve su verilemezken, vatandaşlar evlerine yakın kuyulardan çektikleri suyu, bidonlara koyarak, ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. İlçede, şebeke suyu altyapısının onarılması için çalışma da yürütülüyor.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör Silopi'yi harabeye çevirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN