Türkmen komutan “Rusya, DAEŞ'i vurmuyor sadece Türkmenleri· bombalıyor”

Suriye’nin Halep bölgesinde bulunan Sultan Murat Tümeni komutanlarından Muhammed Şıhlı, Rusya Savaş uçaklarının DAEŞ’i vurmayarak Türkmenleri bombaladığını söyledi.

Türkmen Bağımsızlık Hareketi Türkiye Temsilcisi Veysel Şahin ile birlikte Malatya'ya gelen Türkmen Komutan Muhammed Şıhlı, son gelişmeleri değerlendirdi. Malatya'dan Türkmenlere yapılan yardımlar için kente teşekkür ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Şıhlı, şuan için Türkmenlerin acilen un ve kışlık giyeceklere ihtiyaç duyduğunu söyledi. Halep'te şu an 100 bine yakın Türkmen'in bulunduğunu belirten Türkmen komutan cephede savaşın sürdüğünü aktardı. Türkmenler olarak hiçbir toprak kaybetmediklerini söyleyen Şıhlı, Rusya'nın da son dönemlerde Türkmen bölgelerini yoğun bir şekilde bombaladığını ifade etti.
İki gün önce Rus bombardımanında iki askerinin şehit düştüğünü belirten Türkmen komutan Şıhlı, yapılan saldırılarda bir çok sivilinde öldüğünü söyledi. Bölgede savaşlarının sadece rejime karşı olmadığını dile getiren Şıhlı, "PYD'ye, Rusya'ya, Hizbullah'a, Şiilere karşı savaşıyoruz. Rejim de asker diye bir şey kalmadı ama militanları çok. Rusya'dan, İran'dan ve Lübnan'dan gelen militanlara karşı savaşıyoruz" diye konuştu.
Rusya'nın bölgede rejime muhalefet yapan Türkmenleri bombaladığını belirten Şıhlı, Rusya'nın DAEŞ'e dokunmadığını söyledi. Geçtiğimiz hafta Halep'in kuzeyindeki kontrol noktalarında Rus savaş Uçakları tarafından bombalandığını belirten Şıhlı, buna rağmen kendilerine 200 metre uzaklıkta bulunan DAEŞ kontrol noktasına dokunulmadığını ifade etti. Rusya'nın asla DAEŞ'e karşı bombalama yapmadığını ifade eden Türkmen Komutan, "Şuanda Rusya PYD güçlerine yardım ediyor. Rusya orada PYD'ye karşı savaşan askerlerimizi vuruyor" ifadelerini kullandı.
Türkmenlerin bölgede olduğu sürece kesinlikle hiçbir karış toprağın verilmeyeceğini belirten Şıhlı, "Canımız kanımız pahasına da olsa bu toprakları koruyacağız. Asla kimseyi Türkmen bölgesine yaklaştırmayacağız" diye konuştu. Bölgede 154 Türkmen köyünün bulunduğunu belirten Şıhlı, tümenlerinde 2 bin askerin olduğunu ve düşmanlara karşı mücadele ettiklerini söyledi. DAEŞ'in elinden 6-7 köyü tekrar aldıklarını kaydeden Türkmen Komutan Şıhlı, "İnşallah kısa zamanda kendi bölgelerimizi alarak mülteciliğimizi de bitirmek istiyoruz. Burası bizim anavatanımız ama orası da bizim toprağımızdır" şeklinde konuştu.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmen komutan “Rusya, DAEŞ'i vurmuyor sadece Türkmenleri· bombalıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN