Vatan şairinin evinin bulunduğu sokak külliye dönüştürülecek

Çanakkale'nin Bayramiç ilçesindeki İstiklal Marşı'nın yazarı, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun geçtiği iki katı evin, aslına uygun olarak yapımı tamamlandı. Evin bulunduğu sokakta da düzenleme yapılarak, bu alanın külleyiye dönüştürülmesi için çalışmalara başlandı.

Camicedit Mahallesi, Şair Mehmet Akif Ersoy Sokak'ta, kentsel SİT alanındaki, Reşit Tümer'e ait koruma altındaki, Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunun geçtiği iki katlı, tescilli kagir ev, 2001 yılında bir bölüm bakımsızlıktan yıkıldı. Bu durum 12 yıl sonra farkedilip, ulusal ve yerel basında haber olarak yeraldı. Dönemin CHP'li Bayramiç Belediye Başkanı Sakin Tuncer, arşivlerde yaptıkları incelemede, 1 Mart 2001 tarihinde tehlike oluşturduğuna dair tutanak tutulan evin kalan yarasının da belediye tarafından yıkıldığını belirleyip, durumu Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na bildirdi. Başkan Tuncer, yıkılan evin yeniden yapılması için harekete geçti. Ancak, mülk sahiplerinin üç katı para istemesi üzerine Tuncer, dava açıp, uzun süredir otopark olarak kullanıldığı ortaya çıkan araziyi istimlak ettti.
Çanakkale Valiliği'nde imzalanan protokolün ardından İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. sponsorluğunda geçen 1 Ocak'ta İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un 12 yaşına kadar yaşadığı bi evin aslına uygun olarak yapımına başlandı. Yapımı Mehmet Akif Ersoy'un doğum tarihi olan geçen 1 Temmuz'da tamamlanan ev 'Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi" olarak düzenlendi.
SOKAĞI DA DÜZENLENECEK
Evin bulunduğu 200 metre uzunluğundaki Şair Mehmet Akif Ersoy Sokak'ta da AK Partili Çanakkale Milletvekili Bülen Turan'ın destek ve girişimleriye düzenlemeler yapılacağı belirtildi. Elektrik telleri yerin altına alınıp, Arnavut kaldırımı yapılacak sokaktaki vatan şairinin babası Tahir Efendi'nin imamlık yaptığı Karşıyaka Camii ve Mehmet Akif Ersoy'un yazılarında oynamaktan zevk aldığından bahsettiği caminin yanındaki taş köprünün de restore edilerek, bu alanın bir külliyeye dönüştürüleceği bildirildi. AK Partili Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan, Ersoy'un evinin yanına sohbet odaları ve kütüphane yapılacağını da kaydetti.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatan şairinin evinin bulunduğu sokak külliye dönüştürülecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN