Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni 'Şırnak Projesi' terör mağdurlarını sevindirdi

Şırnak'ta, PKK'lı teröristlerin yaşamı hiçe sayan saldırılarının neden olduğu tahribatın devlet tarafından giderilmesi amacıyla çalışmalar sürüyor.

Şırnak'ta, PKK'lı teröristlerin saldırılarının neden olduğu tahribatın devlet tarafından giderilmesi için çalışmalar sürerken, kentin yeniden imarı için hazırlanan projeler, terör mağdurlarına uzmanlar tarafından anlatılıyor - Şırnak spor salonunda kurulu 40 stantta mimar ve mühendislerin de bulunduğu 60 kişilik ekip tarafından bilgilendirilen terör mağdurları, projeden duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

Mustafa Erkan: "Gelişmelerden umutluyuz. Yapılacak konutların projelerini gördük. İnşallah bu proje uygulanır"

Aziz Bahşiş: "Evimizin durumunu öğrenmeye geldik ve projeleri gördük. İnşallah önümüzdeki süreç daha güzel olur, umutluyuz"

Aralarında terör örgütünün yöneticileri ile dağ kadrosundan gelenlerin de bulunduğu 508 teröristin etkisiz hale getirildiği, 50 ton ağırlığında bin 845 el yapımı patlayıcının imha edildiği, patlayıcı tuzaklanan 240 barikatın kaldırıldığı, 39 çukurun kapatıldığı, 14 bin 727 evde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce hasar tespit çalışmasının yapıldığı kentte, sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasıyla, imar ve altyapının yenilenmesi için çalışmalar hız kazandı.

PROJELERLE İLGİLİ TERÖR MAĞDURLARINA BİLGİLENDİRME

Terör saldırıları sonucu yıkım kararı alınan 2 bin 44 konut ve 5 cami ile yıkılan 3 okul ve öğretmenevinin yerine yenilerinin yapılacağı kentte inşa edilecek 6 bin dolayında konutun bir yıl içerisinde hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor. Bu çalışmalar sürerken bir yandan da kentin yeniden imarı için hazırlanan projeler terör mağdurlarına konunun uzmanlarınca anlatılıyor.

Şırnak spor salonunda Valilik ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce kurulan 40 stantta mimar ve mühendislerin de bulunduğu 60 kişilik ekip tarafından hayata geçirilecek projelerle ilgili bilgilendirme yapılıyor.

Projeden duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, mağduriyetlerine neden olan terör örgütü PKK'ya tepkilerini dile getiriyor.

"GELİŞMELERDEN UMUTLUYUZ"

Mustafa Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör saldırılarında evinin yıkıldığını belirterek, Şırnak Valiliği ile Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünce bilgilendirme yapıldığını öğrenir öğrenmez yıkılan evinin durumu ile ilgili bilgi almaya geldiğini söyledi.

"Gelişmelerden umutluyuz. Yapılacak konutların projelerini gördük. İnşallah bu proje uygulanır." diyen Erkan, yaşanan olayların son bulmasını istediklerini aktardı.

"İNŞALLAH ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇ DAHA GÜZEL OLUR"

Aziz Bahşiş, yeni projelerin nasıl olacağını öğrenmek istediklerini belirtti.

Bu nedenle bilgi almak için spor salonuna geldiğini anlatan Bahşiş, terör nedeniyle insanların evlerinden olduğunu dile getirdi. Bahşiş, "Evimizin durumunu öğrenmeye geldik ve projeleri gördük. İnşallah önümüzdeki süreç daha güzel olur, umutluyuz. Artık mağduriyetlerin yaşanmasını istemiyoruz." diye konuştu.

"TERÖRİSTLER YÜZÜNDEN BÜYÜK EZİYET ÇEKTİK"
Behiye Ekici de saldırılar nedeniyle evinin yıkıldığını anlatarak, tüm eşyalarının enkaz altında kaldığını belirtti.
Eşinin yıllar önce vefat ettiğini, mağdur olduğunu aktaran Ekici, "Allah herkese hayırlı bir kapı açsın." şeklinde konuştu.
Süleyman Çifci, evi ile alt katındaki iş yerinin saldırılarda büyük zarar gördüğünü söyledi.
Üzerindeki kıyafetin dışında hiçbir şeyinin kalmadığına işaret eden Çifci, büyük mağduriyet yaşadığını kaydetti. Çifci, "Teröristler yüzünden büyük eziyet çektik. İş yerimi açamıyordum. Mahalleye döşenen bombalar yüzünden evim ve dükkanım zarar gördü. Devletten destek bekliyoruz." ifadelerini kullandı.
Saldırılarda evinin hasar gördüğünü anlatan Süleyman Aşan da projeleri inceleme şansı bulduğunu belirterek, Şırnak'ın en kısa sürede eski günlerine kavuşmasını temenni etti.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni 'Şırnak Projesi' terör mağdurlarını sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN