Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yrd. Doç. Dr. Vehbi· Baysan "Avrupa terör konusunda rahat

Avrupalı parlamenterlerin Sur'da teröristlerin kaçmalarına izin verilmesi için imza kampanyası başlatmaları, A Haber'deki Kadraj programında değerlendirildi. Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Vehbi Baysan, "Türkiye'deki terör konusunda Avrupa kendini fazla rahat hissediyor. Batı günü kurtarma telaşında ve bölgenin gerçeklerini anlayamıyor." dedi.

"AVRUPA TERÖR KONUSUNDA RAHAT"
Bu konuda bence biraz fazla rahat hissediyorlar kendilerini, bunun birkaç sebebi olabilir. Önce ben bir akademisyen, bu ülkenin hatta bölgenin bir çocuğu olarak söyleyeyim; bir Kürt benim düşmanım olamaz yani ben aynı coğrafyanın insanıyım. Dolayısıyla, terör ile orada yaşayanları, ortada kalmışları ayırmak lazım. Terör başka bir şey. Onun altını önce çizelim. Uluslararası politikada baktığınız zaman da insanların bu konuda kendilerini sorumlu hissetmeleri muhtemelen daha fazla ses çıkaran tarafın başka taraf olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir bakıyorsunuz; 'sokağa çıkma yasağı, orada ölümler var, sivil ölümler arttı' tipi söylemlerle insanların dikkati ister istemez bölgeye çevriliyor. Ancak bu konuda Avrupalı ve Avrupalı olmayan diye bir ayrıma giderseniz siz parlamento olarak inandırıcılığınızı yitirirsiniz. Aynı olayı Baader-Meinhof, Almanya'da yaptığı terör eylemlerinde hangi parlamenter gidip böyle bir şeye katıldı? Ben, hiç kimse hiçbir şeyin işine karışmasın demiyorum. Ancak bunu yaparken bir tarafı diğer bir taraftan üstün tutmak, işte Avrupa'da olursa tamam, ama Türkiye'de olursa müdahil oluruz tipinde, bu daha çok işi karmaşıklaştırır.

"BATI GÜNÜ KURTARMA TELAŞINDA"

Günü kurtarma telaşından ve bölgenin dinamiklerini, hassasiyetlerini iyi anlamama konusunda Batı'nın ciddi sorunu olduğunu düşünüyorum. Keşke şöyle oturup denildiği gibi bir plan yapsalar da birtakım oyunlar oynansa… Onların ötesinde bence beceriksizlik çok daha ön planda. Bunu aralarında yıllarca yaşamış, üniversitelerinde yıllarca ders vermiş biri olarak söylüyorum.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Yrd. Doç. Dr. Vehbi· Baysan "Avrupa terör konusunda rahat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN