Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksekova yeniden inşa edilecek!

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sokağa çıkma yasağının kısmi olarak kaldırılmasının ardından başlatılan yıkım çalışmaları hız kazandı. Cumhuriyet mahallesinde ağır hasar gören evler, iş makineleriyle bir bir yıkılıyor.

İlçede 13 Mart 2016 tarihinde ilan edilen 30 Mayıs 2016 tarihinde kısmi olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağının ardından vatandaşlar yaralarını sarmaya başlarken ağır hasar gören evlerin yıkım çalışmaları da hız kazandı. Çatışmaların yoğun bir şekilde yaşandığı Cumhuriyet mahallesinde çok sayıda iş makinesiyle devam edilen yıkım çalışmaları kapsamında daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı heyetinin işaretlediği ağır hasarlı evler bir bir yıkılıyor.
VATANDAŞ EVLERİNDEN GERİYE KALAN KULLANILABİLİR EŞYALARI ÇIKARIYOR
Ağır hasar raporu verilen evlerinin sağlam kalan çatı malzemelerini söken vatandaşlar ilk olarak kereste ve sacları kamyonlarla başka yere taşıyor. Yıkım kararı verilen binalarda bulunan ev eşyalarını taşıyan vatandaşlar bir yandan zararlarının karşılanması için başvuru işlemleriyle uğraşırken bir yandan da ilçenin değişik mahallelerine veya çevre köylere yerleşmeye çalışıyor. Yıkım çalışmalarını izleyen Metin Kaya isimli öğrenci, yaşanan çatışmalar nedeniyle eğitiminin aksadığını belirterek her gün çatışmalarda hasar gören evlerin yıkım çalışmalarını izlediğini söyledi. Yaklaşık 3 bin ev için yıkım kararı verilen ilçedeki yıkım çalışmalarına zaman zaman güvenlik güçleri de eşlik ediyor.

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksekova yeniden inşa edilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN