Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 kişinin öldüğü kazada otobüs sürücüsü kusurlu bulundu

Sarıyer’de 2 kişinin hayatını kaybettiği 8 kişinin de yaralandığı kazada bilirkişi heyeti 22,5 yıla kadar hapsi istenilen otobüs şoförünü tamamen asli kusurlu buldu.

İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada "bilinçli taksirler birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22,5 yıla kadar hapsi istenilen tutuklu sanık otobüs şoförü Fikret Gülbahar(61) ile 2 müşteki ve taraf avukatları hazır bulundu. Duruşmada dinlenilen müştekiler sanıktan şikayetçi olduklarını belirttiler. Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme başkanı olaya ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını belirtti. Bilirkişi raporunda, kazaya karışan yolcular, sürücüler ve yayaların kusursuz olduğu, sanık Fikret Gülbahar'ın tamamen asli kusurlu olduğu kaydedildi.
"CEZAEVİNDE DÜŞÜNDÜM VE DELİL BULDUM"
Duruşmada savunma yapan tutuklu sanık, kazada hayatını kaybedenler için bir kez daha başsağlığı dilediğini söyledi. Kaza sırasında gaza basarak küfür ettiği iddialarını reddeden sanık Gülbahar, "Ben olayı tamamen samimi bir şekilde anlattım. Cezaevinde düşündüm ve delil buldum. Amacım size doğruyu söylediğimi ispat etmek" dedi.
OTOBÜSTE İNCELEME YAPILSIN
Otobüs A.Ş.'den aracın istemini açıklayan yazılı bir belge aldığını kaydeden sanık Gülbahar, "Aracım seyir halindeyken havaların boşalması sebebiyle kapılar kendiliğinden açılmaktadır. Normalde açılmaması gerekir. Kapı açılınca da araç kendini kilitler, kesinlikle yürümez. Cezaevinde bu husus aklıma geldi. Otobüsün üzerinde yapılan teknik incelemede bu husus araştırılmamıştır. Araştırılmasını istiyorum" diye konuştu.
YENİDEN BİLİRKİŞİ RAPORU ALINSIN
Sanık avukatı Hüseyin Gürses, mahkemeye yazılı savunma sunarak, yeniden bir bilirkişi heyeti tarafından keşif yapılması talebinde bulundu.
Avukat Gürses, "Müştekiler dinlenmiş, deliller toplanmıştır. Müvekkilimin yaşı ve sağlık durumu göz önüne alınarak tahliyesini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı. Katılan Hüseyin Düzgün'ün avukatı Selim Gölbaşı ise bilirkişi raporuyla sanığın kusurlu olduğunun ortada olduğunu söyleyerek sanığın cezalandırılmasını istediklerini belirtti.
TUTUKLULUK HALİNİN DEVAMINA KARAR VERİLDİ
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, soruşturma aşamasında kaza yapan otobüs üzerinde keşif yaparak rapor hazırlayan bilirkişilere, bu celse sanık Gülbahar'ın sunduğu yazılı savunmanın araştırılıp araştırmadığı konusunda ek rapor düzenlenmesi görevi verilmesine hükmetti. Mahkeme, mevcut delil durumu ve kuvvetli suç şüphesini dikkate alarak sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.
İDDİANAMEDEN
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede olay günü kaldırımda yürüyen Gülferiye Düzgün (48) ve Sevim Paralı (59)'nın öldüğü ve 8 kişinin yaralandığı anlatıldı. İddianamede otobüs şoförü Fikret Gülbahar (61) hakkında bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 3 yıldan 22,5 yıla kadar hapsi isteniliyor.


EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
2 kişinin öldüğü kazada otobüs sürücüsü kusurlu bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN