Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 bin kişiye aşure ikramı

Tarihi Mısır Çarşısı’nda bu yıl 15’incisi düzenlenen aşure etkinliğinde, 20 bin kişilik aşure ikramı yapıldı. Usta aşçılar tarafından 22 çeşit malzeme kullanılarak hazırlanan aşurenin tadına bakmayan isteyen vatandaşlar, birbiriyle yarışırken turistler, ilk kez tattıkları aşureyi beğeniyle yedi.

İstanbul Fatih Belediyesi ve Malatya Pazarı işbirliği ile Mısır Çarşısı'nda düzenlenen aşure etkinliğinde 20 bin kişilik aşure dağıtıldı. Tarihi Mısır Çarşısı'nda bulunan Malatya Pazarı'nın ev sahipliği yaptığı etkinliğe Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Malatya Pazarı esnafları ile çok sayıda yerli ve yabancı turist katıldı. Muharrem ayı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, yapılan duanın ardından Başkan Mustafa Demir dev kazanın başına geçerek vatandaşlara aşure ikramında bulundu. 1,5 ton malzeme ve 22 çeşit ürün kullanılarak hazırlanan aşure turistlerden tam not aldı. Turistler ilk kez tattıkları aşureye yoğun ilgi gösterdi.
"22 ÇEŞİT VE BİR BUÇUK TON MALZEME KULLANILDI"
Muharrem Ayı'nın birlik ve beraberlik ayı olduğuna vurgu yapan Başkan Demir, "Geleneksel hale getirdiğimiz aşure dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Biz ayrıca geçen Cuma itibari ile Fatih'in değişik yerlerinde , Fatih, Süleymaniye ve Sümbül Efendi Camisi'nde de aşure dağıtımı yapmıştık. Yaklaşık 20 bin kişilik aşure hazırlanmış ve 22 değişik üründen oluşturmuşlar. Allah hayırlarını kabul etsin diyoruz" şeklinde konuştu.
"AMACIMIZ, DİNİ BİR ADETİN SÜRDÜRÜLMESİ"
Amacın dini ve geleneksel bir adetin sürdürülmesi olduğunu belirten Malatya Pazarı Yönetim Kurulu Başkanı Murat Palancı, "Vatandaşlara aşure ayını hatırlatılması. Birlik beraberlik içinde yaşamanın gerekliliğinin anlatılması. 15'inci kez düzenliyoruz.İçerisinde 22 çeşit malzeme kullanılıyor. Yaklaşık bin 500 kilogram malzemeden yaptık aşuremizi . Aşurelerimizi binlerce kişiye dağıtacağız. Bunların içerisinde yerli yabancı çok sayıda vatandaş olacak. Turistler özellikle çok ilgi gösteriyorlar" dedi.
VATANDAŞLARDAN AŞUREYE TAM NOT
Aşureyi çok güzel bulduğunu söyleyen Yakup Kılıç, "Kim yaptıysa Allah kabul etsin. Bende aşure malzemesi almaya gelmiştim buraya. Aşure yemek nasip oldu. Malzemeleri alacağım Malatya Pazarı'ndan Eşim de yapar aşure, kızlarımda aynı apartmanda onlar da yapıyor" diye konuştu.
Tesadüfen etkinliğe denk geldiğini belirten Yusuf Yılmaz ise,"Çok güzel olmuş. Harika, yapanların ellerine saplık. Eşimde yapar evde. Bu yıl hazırlayıp dağıttık bizde" ifadelerini kullandı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
20 bin kişiye aşure ikramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN