3 kişinin hayatını kaybettiği cami inşaatının yapımı durdu

Malatya’da, Yapımı sırasında 3 cana mal olan Çayırbaşı Kuran Kursu inşaatı, maddi desteğin olmaması nedeniyle durma aşamasına geldi.

Malatya'nın Battalgazi İlçesine bağlı Çayırbaşı Mahallesinde ikamet eden vatandaşlar 4 bin 500 metrekarelik bir alan üzerine 5 katlı Kuran kursu yaptırmak için 4 yıl önce yola çıktılar. Çocuklarının nafakasını hatta kendi emekli paralarını bile Kuran kursu yapımı için feda eden Çayırbaşı sakinleri kapı kapı dolaşarak hayırsever vatandaşlardan ve yetkililerden yardım istedi. Öyle ki Kuran kursu inşaatının devam etmesi için Türkiye'nin çeşitli illerindeki Malatyalı iş adamlarından yardım toplamak için yola çıkan cami imamı ve 2 gönüllü vatandaş Darende ilçesinde geçirdikleri trafik kazasında hayatlarını kaybettiler.
Kısıtlı bütçelerine rağmen Kuran kursu inşaatının yüzde 50'sini tamamlayan mahalle sakinleri yeterli desteği göremediklerinden dolayı bu yıl inşaatı durdurma kararı aldı. Mahalleliler şimdi atıl vaziyette duran Kuran kursu inşaatının devam etmesi için hayırsever vatandaşlardan yardım bekliyor.
Kuran kursu yapımı sürecinde sadece Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 70 bin TL'lik bir yardımın kendilerine ulaştığını belirten mahalle sakinleri bunun yanında hayırsever iş adamlarından da çok cüzü bir miktarda yardım topladıklarını ve tek amaçlarının bölgede bulunan gençlere ilim, irfan öğretmek olduğunu söylediler.
Kuran kursunun inşaatına 2012 yılında başladıklarını ifade eden Adnan Büyükkaya isimli vatandaş, "Dört senedir kendi imkanlarımızla inşaatı sürdürmeye çalıştık. Ancak şu an inşaatı devam ettirecek gücümüz kalmadı. Şimdi ne yapacağımızı bilmiyoruz. Burası fakir bir mahalle kendi imkanlarımızla ancak bu kadar oluyor" diye konuştu.
İnşaatta başladıkları zaman biri cami imamı olmak üzere toplam 5 gönüllü vatandaşın yardım toplamak için yola çıktığını ancak yolda geçirdikleri trafik kazası sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiğini 2 kişinin de yaralandığını kaydeden Büyükkaya "O zaman ben de gidecektim fakat bazı nedenlerden dolayı gelemedim. Onlar o yolda şehit oldu. Ben de çok isterdim onlarla gitmeyi ancak nasip olmadı" dedi.
Trafik kazasında hayatını kaybeden cami imamının oğlu Orhan Baran ise, Kuran Kursunun yapımı için mahalleliler olarak çok fedakarlıkta bulunduklarını aktararak "Ben bu uğurda babamı kaybettim. Bu işi kendi çabalarımızla bu seviyeye getirdik, bu inşaatın tamamlanması gerekiyor. Yoksa bundan sonra çürümeye yüz tutar ve bütün emeklerimiz boşa gider. Şu an itibariyle inşaatın yüzde ellisi tamamlandı sadece ince işler kaldı" ifadelerini kullandı.
Kuran Kursu yapımı için çalmadık kapı bırakmadıklarını vurgulayan Baran, topladıkları yardımın ise çok cüzü miktarlarda kaldığını söyledi.
Ahmet Taşçı isimli mahalle sakini de ihtiyaç sahibi olan öğrencilere ilim, irfan öğretmek için böyle bir yola baş koyduklarını belirterek " Mahalleliler 4 yıl önce böyle bir karar aldı ben İstanbul'da olduğum halde kapı kapı dolaşıp hayırsever iş adamlarından yardım istedim. Bu Kuran kursu için çok büyük bir çaba sarf ettik ve buraya kadar getirdik. Bizim yapacağımız bu kadar, bundan sonra pek fazla bir şey yapamıyoruz" diye konuştu.
Bu güne kadar sadece Diyanet İşleri başkanlığından 7 bin TL'lik bir yardım aldıklarını ifade eden Taşçı, "Bunun yanında çok az miktarda da iş adamlarından yardım geldi. Biz şimdi duyarlı vatandaşlarımızdan Allah rızası için yardım bekliyoruz. Burada hiç kimsenin maddi ve manevi beklentisi yok. Bizim tek amacımız Allah Rızası, bu inşaatın burada çürüyüp gitmesine bizim gönlümüz el vermiyor, bu yüzden bize yardım etsinler" şeklinde konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
3 kişinin hayatını kaybettiği cami inşaatının yapımı durdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN