3 ton parası var

Gaziantep'te inşaat işçiliği yaparak geçinen Esat Kaplan, evde 3 tona yakın parasıyla yatıp kalkıyor.

Gaziantep'te kendi imkanlarıyla kaldığı evde, para müzesi kuran koleksiyoner Esat Kaplan, akşam işten geldikten sonra evde eski medeniyetlere ait biriktirdiği 3 tona yakın parasıyla yatıp kalkıyor. Koleksiyonerliğinin yani sıra, inşaat işçiliği de yapan Kaplan, aylık 5 bin TL'ye çalışıyor. Parası çok diye annesi tarafından evden kovulan Kaplan, uyumak için, başını yastık yerine para koyuyor. Binlerce eski medeniyete ait 3 tona yakın tarihi parası olduğunu ifade eden Kaplan, "Annem bu kadar paraya düşkün olduğumu görünce, bana pulunu pırtını topla git" dedi.
"PARAMLA REZİLİM"
Şu anda kimsede bu kadar para olmadığını söyleyen, koleksiyoner Esat Kaplan, gündüzleri para müzesinde geceleri ise inşaatta geçirdiğini ifade etti. Kaplan, "Aynı zamanda paramla da rezilim. Ben inşaatta çalışan normal bir garip, gureba bir ameleyim. Yolda beni görürseniz selam dahi vermezsiniz. Saçım başım dağınık, ya ayağıma çivi batmıştır, yada kafama bir şey düşmüştür. İnşaatta aldığım para ortalama aylık 5 bin TL. Gündüzleri para müzesindeyim, geceleri inşaatta çalışıyorum. Düşünsenize, İstanbul'dan buraya gelecek olan bir vatandaş sadece bir kere gelir. Ben her zaman buradayım. İşimi bırakıp buraya geliyorum. Arap Baharıyla beraber, bir otorite boşluğu oluştu. Suriye'den para geliyor, Yemen'den, Tunus'tan bana para geliyor. Aslında param çok diye annem beni evden kovdu. Kadıncağız artık kafayı yedi. Annem bu kadar paraya düşkün olduğumu görünce, bana dedi ki pulunu pırtını topla git dedi" ifadelerini kullandı.
"TARİHLE, İNSANLARIN RUHUYLA UYUYORUM"
Aslında parayla değil, tarihle beraber yattığını da sözlerine ekleyen Esat Kaplan tarihle, ilimle, bilimle insanların ruhuyla yatıp kalktığını söyledi. Kaplan, "Gidersin bir bankayı soyarsın çuvalla paran olur, o ayrı bir konudur. Burada her bir paranın ayrı bir hatırsı var. Buradan birinin çağır deki bu parayı göster deki bana anlat o günün Türkiye'sinin. Yani ben dünyanın en huzurlu insanlarından bir tanesiyim. İnşaatta çalışırken, hem stresimi atıyorum hem de alın teriyle olduğu için zevklidir. Mesela bir Marko Polo'yu düşünün. Marko Polo aslında baktığın zaman Portekizlidir. Ama İtalyan paralarının üzerindedir. Mesela Nikola Tesla, ne Sırp'tır nede Yugoslav'dır. Çünkü Balkanlarda yaklaşık 500 yıl biz yaşadık. Hani 500 yılda artık kendileri bile değişir" şeklinde konuştu.
"A'DAN Z'YE KADAR PARA VAR"
Para Müzesinin ziyaret etmeye gelen Cengiz Barna da, her medeniyetin parası bulunduğunu ifade etti. Barna, "Mesela kendimize ait eski paralar vardır. Görmediğimiz paraları burada görüyoruz. Mevcut bazı yerlerde 3-5 çeşit para vardır ama buraya geldiğinde A'dan Z'ye kadar hemen hemen her medeniyete ait paraları görebilirsiniz. Mesela geçen gün yine geldik çocuklarımız sordu işte 'Baba bu para nerenin parası' diye bizde şuranın parası diyoruz" diye konuştu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
3 ton parası var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN