Türkiye'nin en iyi haber sitesi

70 yıllık makineyle mağarada çorap örüyor

Gaziantep'te yaşayan 62 yaşındaki Salih Tunç, yaklaşık 500 yıllık mağarada, bir asırlık makinede çorap örüyor. Örülen çoraplara ise talep yoğun.

62 yaşındaki Salih Tunç, Gaziantep'te turistik kafe olarak kullanılan tarihi mağaranın bir köşesinde bulunan yaklaşık bir asırlık makinesiyle çorap örerek geçimini sağlıyor. Sıcak ve yaz aylarında serin olan kışın ise sıcak olan mağaradaki yaşamından memnun olan Tunç, mesleğini devam ettirecek çırak bulamamaktan şikayet ediyor. Elindeki tarz makineleri kullanabilen tek çorap ustasının kendisinin kaldığını belirten Tunç, Türkiye'de ve dünyada ikinci bir ustanın bulamayacağını iddia ediyor. Çorap örgü makinesinin ise müzelik olduğunu belirten Tunç, Yaptığım bu işi Türkiye de yapan yok. Bu işi yapan tek kişi kaldım. Bu meslek ölmesin diye uğraşıyorum. Ben zaten yalnız yaşıyorum, bu çoraptan günde 3-4 tane satsam bile bana yetiyor. Makinem çok eski yaşı benden büyük orijinal Alman malı bu serin yerde Ramazan günü oturup çorabımı örüyorum. Yorulduğumda mağarada dolaşırım, mağarayı ziyaret edenlerle sohbet ederim günüm geçer" şeklinde konuştu
"ÇORABI ÇERÇEVE YAPTIRACAĞINI SÖYLÜYORLAR"
tarihi makinenin ürettiği çorapların da tarihi olduğunu belirten Tunç, sadece kışlık çorap ürettiğini ifade etti. Çorapları Gaziantep gezisi hatırası olarak alan turistlerin olduğunu belirten Tunç, çoğu insanın ise süs amaçlı aldığını kaydetti. Tunç, "Geçen gün İstanbul'dan bir kadın geldi makineyi çalıştırdığımı görünce çok beğendi. Çoraplardan birini alarak, 'ben bu çorabı, çerçeve yaptırarak, İstanbul'daki evimin duvarına astıracağım' dedi. Başka bir arkadaşta evinin şark köşesine asmak için aldı" ifadelerine yer verdi.
FABRİKALAR BU MAKİNEYİ ANTİKA OLARAK SERGİLİYOR
Bu makineyle eskiden çalışan fabrikaların şimdi antika niyetine vitrine koyduğunu belirten Tunç, "Çorap fabrikaları eskiden bu makineyle çalıştığı için teknolojinin gelişmesiyle rafa kaldırdığı bu makineleri, antika niyetine fabrikanın başköşesine koymuş. Bu makineler müzeleri süslüyor. Ama ben hala bu makineden geçimimi sağlıyorum" ifadelerini kullandı.
"MESLEĞİ DEVAM ETTİRECEK ÇIRAK BULAMIYORUM"
Bu mesleği yapan tek kişi olduğum için benden sonra kaybolmaması için çabaladığını söyleyen Tunç, "Torunlarıma, gelin sizlere bu mesleği öğreteyim diyorum gelmiyorlar. Her şey çok para kazanmak üstüne olmaması gerekiyor. Bu mesleğin kaybolmaması için çabalıyorum. Evet, çok para kazanamıyorum. Ama açta kalmıyorum, geçimimi sağlıyorum. Öğretmek istiyorum fakat öğretebileceğim çırak bulamıyorum. Benden sonra bu makine bu mağarada gömülüp kalacak" diye konuştu.
Tunç, bir kaç saatte üretebildiği çorapların tanesini ise 3 TL'den satıyor. Çorap alanlar ise ya yıllar önce giydiği tarz çorapları yeniden bulabilmenin sevinciyle satın aldıklarını yada çorapları saklamak istediklerini, hatıra amaçlı aldıklarını söyledi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
70 yıllık makineyle mağarada çorap örüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN