Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti'yi desteklemek için HDP'den istifa etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin il teşkilatı üyesiyken partisinden istifa eden Mir Sedrettin Karahan, 1 Kasım genel seçimlerinde AK Parti'yi destekleyeceğini açıkladı.

Bir otelde basın mensupları ile buluşan Mir Sedrettin Karahan gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Son dönemlerde Türkiye'de paralel yapının ortaya çıktığını ve bu yapılanmanın özellikle Kürt sorunun çözümüne engelleyici ciddi adımlar attığını söyledi. Karahan, "Bu zeminde devam eden paralel yapı nitekim daha sonraki dönemlerde, 2013'ten sonra deşifre oldu ve ona yönelik politikalar başlattı. Tam da bu noktadan sonra paralel yapı dediğimiz, İttihat Terakki uzantısı, Turancı politika arzulayan bu yapı, maalesef kendisini Kürt temsiliyetinin sahibi olarak gösteren HDP ile bir ittifak yaptı. Bu ittifak ile beraber toplum içerisinde infial oluşturacak eylemler de artık peşi sıra gelmeye başladı. Keza, paralel yapının HDP ile olan ittifakının temelinde tamamen düşmanımın düşmanı stratejisi vardı" dedi.
"BU SEÇİMLERDE AK PARTİYİ DESTEKLEYECEĞİM"
Türkiye'de temel bir Anayasa probleminin olduğunu belirten Karahan, şu ifadeleri kullandı:
"Her şeyden önce bu anayasanın sivil anayasa, demokrat Anayasa dediğimiz Anayasanın bir ana önce yapılması gerekiyor. Biz ülkede demokrasi, temel hak ve hürriyetleri ve bu sorunların çözümüne mazlumların sesi olmaya en yakın partiyi destekleyeceğimize dair görüşümüzü belirtmiştik. Şahsım olarak bu seçimlerde AK Parti'yi destekleyeceğimizi belirtmek istiyorum. Bu süreç içerisinde bizim de ak partiden beklentimiz bu noktada hassasiyetle durması yeni anayasa sürecinde bu noktada yeni anayasayı hızlı bir şekilde oluşturması ve belirtilen reformların hızlı bir şekilde yapılmış olmasıdır."
"PKK BİR SORUN DEĞİLDİR"
"Kürtlere yapılan bu baskının bu zulmün net bir şekilde ortaya çıktığı bu durumda halen HDP'ye destek vermek açıkçası benim vicdanımı zedeleyecek tarzdadır" diyen Karahan, şöyle dedi: "Bu ülkede PKK veya KCK Kürt sorununun önemli bir sonucudur. PKK bir sorun değildir. PKK'nın, bu zeminde sürekli çözümsüzlüğü getirerek HDP bu çatışmanın içerisinde sokmaya çalıştı. Bugün siyasal unsur HDP'dir ve HDP de hem PKK'yı kullanıyor hem de Kürt halkını kullanıyor."
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'yi desteklemek için HDP'den istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN