Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anlamlı doğum günü kutlaması

Çanakkale’de 5 aylık bebekken yanlış yapılan iğneler sonucu duyma yetisini yitiren Can Runa’ya dün arkadaşları tarafından unutulmaz bir doğum günü hediyesi hazırlandı. İşaret diliyle Can Runa’nın doğum gününü kutlayan mesai arkadaşlarının videosu sosyal medyada tıklanma ve beğeni rekoru kırıyor.

Çanakkale Belediyesi'nde 2 yıldır Bilgi İşlem biriminde çalışan Can Runa, işitme engelli olmasına rağmen, arkadaşlarıyla birlikte her türlü sosyal faaliyete katılıyor. Hayat dolu olan Runa, en büyük şansızlığını ise henüz bebekken yaşamış. 5 aylıkken doktorunun yanlış tedavi ve iğneleri sonucu duyma yetisini yitiren Can Runa, tüm olumsuzluklara rağmen hayata sıkı sıkı tutunuyor.
Dün 22 yaşına giren Can Runa'ya belediyedeki mesai arkadaşları ve işaret dilinde tanıştığı bir arkadaşı video hazırlayarak onun doğum gününü kutladılar. Bu videoyu sosyal medya hesabından paylaşan Can Runa'nın görüntüleri ise beğenme ve tıklanma rekorları kırıyor.
Can Runa'nın Çanakkale Belediyesi'nde mesai arkadaşı olan Bahar Demirkan'ın aklına gelen işaret diliyle video hazırlama fikri, diğer arkadaşları tarafından da destek görünce uygulamaya koydular.
Konuyla ilgili görüşlerini belirten Bahar Demirkan, "Can'ın doğum günü için ona bir hediye hazırlamak istedik. Sonra düşündük ki onun için en güzel hediye kendi dilinde doğum gününü kutlamak olacaktı. Bu yüzden de böyle bir video hazırladık arkadaşlarımızla birlikte" dedi.
Can Runa'nın mesai arkadaşı olan Süleyman Kutlu Dara ise, "Bahar hanım işaret dili kursuna gitmişti. Bizde Can'a güzel bir doğum günü kutlaması yapalım istedik. Bahar hanımdan böyle bir öneri çıktı. Bizde ilk önce işaret dilinden arkadaşlara sorduk nasıl doğum günün kutlu olsun söyleriz diye. Sonra beraber mi, yoksa tek tek mi yapalım derken herkes tek tek sırayla gelsin ve bir işaret dili hareketi yapsın dedik. Sonunda da böyle bir video ortaya çıktı. Can'a güzel bir hediye vermiş olduk. Can da çok mutlu olmuş. Bunu bize Bahar hanım söyledi. Facebook adresinden de videoyu yayınlamış. Zaten oradaki beğeni ve yorumlardan da belli olabileceği gibi herkesin hoşuna gitmiş" diye konuştu.
Can'la işaret dili kursunda tanıştığını belirten Selin Karakaş da yaptığı açıklamada, "Kent Konseyi'nin katkılarıyla yapılan, işitme engellilerle konuşabilmek adına işaret dili kursuna katıldım ve çok güzel geçti. Orada Can ile tanıştım ve ilk zamanlar hiçbir şey bilmiyordum. Alfabeyi öğrenmiştim ve canla alfabeyi konuşuyordum ve ellerim ağrıyordu artık konuşmaktan. Sonra bazı kelimeleri hatta Can'ın sayesinde öğrendim. İşaret dili kursunu bitirdim, bir sertifika kazandım. Ama her şeyden önce işitme engelli arkadaşlarla konuşabildiğim için çok mutluyum. Can'ın doğum günüydü. Bende Can'a sürpriz bir doğum günü hazırlamak istedim. Normal bir mesajdan daha çok onun anlayabileceği onun dilinde bir mesaj yazmak istedim ve onun dilini kullandım. İşaret diliyle doğum gününü kutladım. Facebook'a yükledim. Orada yayınlanan video çok beğenildi. Ama ben her şeyden önce Can'ın beğenmesini istiyordum. Can videoyu beğendi ve yorum yazdı. 'İlk videoyu sen yükledin' dedi. Çok mutlu olduğunu ve beni çok sevdiğini söyledi. Bende onu çok seviyorum. İyi ki var, iyi ki işaret dilini onun sayesinde öğrendim" şeklinde konuştu.
Arkadaşlarının hazırladığı videolardan son derece mutlu olduğunu işaret diliyle anlatan Can Runa, herkesi çok sevdiğini ve teşekkür ettiğini belirtti.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
ARKADAŞINA GÖNDER
Anlamlı doğum günü kutlaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN