Antalya'da dev balina ölüsü karaya vurdu

22.06.2016 | 16:46

Antalya’da, Akdeniz'de ender görülen bir gagalı balina leşi karaya vurdu. Balina ön otopsi işlemlerinin ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi’nde kullanılmak üzere toprağa gömüldü. Balina leşi 2 yıl toprak altında kalacak.

Antalya'nın Gazipaşa İlçesi Yakacık sahiline vuran dev balinayı gören vatandaşlar durumu Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bildirdi. Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi Birim Sorumlusu Elif Özgür Özbek ve ekibi kısa sürede balinanın bulunduğu sahile ulaştı. Özbek, yaptığı ön incelemede balinanın Akdeniz'de ender olarak görülen gagalı balina olduğunu belirledi. Ender görülen türün Deniz Biyoloji Müzesi'nde değerlendirmesini amaçlayan Özbek, balinanın vinç yardımıyla bir kamyona yüklenmesini sağladı. Yaklaşık 5 metre uzunluğunda ve 1 ton ağırlığındaki gagalı balina için Kepez İlçesi Varsak Karşıyaka Mahallesi'nde Büyükşehir Belediyesi'nin özel bir alanına çukur kazıldı ve hazırlıklar yapıldı. Yaklaşık 4 saatlik yolcuğunun ardından balina, iskeletinin müzede sergilenmesi için 2 yıl toprak altında kalacağı yere getirildi. Nekropsi öncesi morfolojik ölçümleri tamamlanan ve dokuları ileri derecede bozulduğu için sadece sağlam dokularından örnekler alınabilen balina, daha sonra kemiklerinin müze materyali haline getirilmesi için toprağa gömüldü.
Özbek, yatığı ön incelemede deniz memelisinin yetişkin bir erkek gagalı balina ve 1 ton ağırlığında olduğu belirledi. Gagalı balina otopsi işlemlerinin ardından Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyoloji Müzesi'nde sergilenebilmek amacıyla gömüldü.
"AKDENİZ'DE ENDER GÖRÜLEN BİR TÜR"
Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi Birim Sorumlusu Elif Özgür Özbek, Antalya-Mersin il sınırında erkek bir gagalı balina ihbarının yapılması üzerine hemen bölgeye hareket ettiklerini söyledi.
Bölgeye geldiklerinde 5 metreye yakın bir balinanın karaya vurduğu ve kötü kokular yaydığını gördüklerini dile getiren Özbek, " Balina çürümüştü. Nekopsi yapamadık. Ölüm nedenini belirlemek amacıyla sadece doku örnekleri aldık. Yükleme işleminin ardından, Antalya'da hazırladığımız alana getirdik" dedi.
Gagalı balinanın nadir bir tür olduğuna vurgu yapan Özbek, " Akdeniz'de oldukça nadir. Bizim balinamızın boyu da yaklaşık 5 metreye yakın. Erkek olduğunu belirledik. Bundan önce Muğla ve İzmir sahiline birer gagalı balina vurmuştu. Deniz Araştırmaları Vakfı, o hayvanlarda nekropsi yapabilmişti. Onlardan gelen sonuçlarda, bizim elimizdeki balinanın ölümü hakkında bize ipucu verecektir. Karasularımızda Antalya'daki ile birlikte 3'ncü ölen gagalı balinamızdır. Oldukça üzüntü verici. Bizim içinde nadir bir türü belediyemizin müzesine kazandırmak için iyi bir şans oldu" ifadelerine yer verdi.
"ÜÇ BALİNA DA HAZİRAN AYI İÇİNDE KARAYA VURDU"
Balinanın özel olarak hazırlanmış çukurda 2 yıl bekletileceğini kaydeden Özbek, " Büyük bir balina olduğu için yağ deposu çok fazla. O nedenle çözülmesi zaman alacaktır. Tekrar çukuru açıp, kemiklerinin durumuna bakıp, iskeleti temizleyip müze materyali haline getireceğiz. Şu anda hiçbir müzemizde bu balinadan da yok. İlk örneği Deniz Araştırmaları Vakfı'nın çalışmasının ardından Muğla Üniversitesi'ne verildi. Üniversite kendi koleksiyonuna kazandırdı. Ama belediye olarak ilk kez Antalya Büyükşehir Belediyesi müzesine bu nadir canlının sergilenmesini sağlayacak" dedi.
Daha öncede, Haziran ayı içinde Muğla ve İzmir'de kıyıya birer tane gagalı balina leşi vurmuştu. Toplamda Türkiye kıyılarına leşi vuran üçüncü gagalı balina oldu.
"GAGALI BALİNA HAKKINDA"
Gagalı balinagiller (Ziphiidae) dişli balinaların bir familyası. Tanılan 19 türü ile yunusgillerden sonra ikinci büyük balina familyası olmasına rağmen hakkında fazla bilgi edinilemiyor. Bunun nedeni familyanın türlerinin kıyılara pek yaklaşmaması. Familyanın birçok türü daha henüz yeni tarif edilmiştir. Adları, gagayı andıran uzun ağızlarından kaynaklanır. Boyları 4 - 13 metre arası değişir. Gagalı balinagillerin alt çenelerinde genel olarak 2 veya 4 dişleri olur, üst çenelerinde ise hiç dişleri yoktur. Gagalı balinagiller açık denizlerin balinalarıdır, ve tüm okyanuslarda yaşarlar. Çoğunlukla büyük derinliklerde avladıkları kalamarlar (Teutophagie) ile beslenirler. Gagalı balinagiller insanlara çok nadir göründüklerinden dolayı davranışları hakkında pek bilgi yoktur. Toplanılan bilgilerin çoğu karaya vurmuş leşlerden kaynaklanır. Sadece kara balina ve blainville balinası cinsleri hakkında balina avcılarından alınmış biraz daha fazla bilgi mevcuttur.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN