Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arı bakıcıları geliyor

Doğu Karadeniz Bölgesi, Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) daha önce 230 bin TL ödenek ile Artvin, Bayburt, Gümüşhane ve Rize illerinde uygulamaya konulan arıcılığı destekleme programını gelen talep üzerine bütün bölgeye yaydı. Başkanlık bunun için 1 Milyon TL ek ödenek tahsis yapıldığını açıkladı.

1 MİLYON TL ÖDENEK AYRILDI
Konuya ilişkin bir açıklama yapan DOKAP Başkanı Ekrem Yüce "DOKAP eylem planında DOKAP bölgesi illerinde arıcılığın geliştirilmesine katkı sağmak amacıyla ülke genelinde gelinen destekle dışında bölgeye has, bölgeye özgü yeni desteklerin verilmesini amaçlayan destek programının uygulamaya konuşması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda başkanlığımızca yürütülmekte olan hayvancılık alt yapısının geliştirilmesi projesi çerçevesinde arıcılık alt yapısının desteklenmesi programı uygulamaya konulmuştur. Arıcılık eğitim çalışmalarına katılan arı yetiştiricilerine eğitim aldıkları konularda arıcılık malzemeleri almalarını teşvik etmek amacı ile hibe desteği sağlanmaktadır. İlk aşamada 230 bin TL ödenek ile Artvin, Bayburt, Gümüşhane ve Rize illerinde uygulamaya konulan program, gelen talepler doğrultusunda bölgenin tüm illerini içine alacak şekilde genişletilmiştir. Bu maksatla Kalkınma Bakanlığımızca programa 1 Milyon TL ek ödenek tahsis yapılmıştır.
Bölgemiz arıcılarının daha modern arıcılık malzemeleri ile faaliyetlerini sürdürmesi ve maliyeti yüksek olan bazı malzemeleri ala bilmelerine katkı sağlamak amacı ile önümüzdeki günlerde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile imzalanacak iş birliği protokolleri kapsamında arıcılarımızın kullanımına sunulacaktır" dedi.

"SÜRÜ YÖNETİCİLERİ GİBİ ARI BAKICILARI DA EĞİTİLİYOR"
Arıcılara yönelik eğitimlerin devam ettiğin bildiren Yüce, şuana kadar 1183 arıcımıza eğitimden geçirdiklerini vurguladı. Yüce; "Eğitim alan arıcılara sertifikalarını verdik ve eğitim alan bu üreticilerimize de gerekli destekleri hak eden ve belirli bir kurallar çerçevesinde kendilerine ilgili alet ve edevatları taktim ettik. Ve daha da ilerde sürü yöneticileri gibi arı bakıcıları da ek bir gelir sağlayabilecek, ek bir maaş alabilecek, çalışmalarımız devam edecektir" İfadelerini kullandı
ARKADAŞINA GÖNDER
Arı bakıcıları geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN