Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık değirmenci çırak bulamıyor

Gelişen teknolojiye ve hızla değişen hayat koşullarına karşın değirmencilik mesleğini ayakta tutmaya çalışan ve her gün mısır öğüten 100 yaşındaki Mustafa Tomak, dünyanın en eski ve hayati mesleklerinden biri olan değirmencilik için artık çırak yetişmediğini söyledi.

Giresun'un Yağlıdere ilçesine bağlı Güllüce köyünde yaşayan 100 yaşındaki Mustafa Tomak, ilerleyen yaşına rağmen babasından devraldığı değirmenciliği devam ettiriyor. Her sabah erkenden kalkarak değirmenine gelen Mustafa Tomak, civar köylerden gelen mısırları öğütüyor. 13 yaşında babası ile başladığı mesleğinin son temsilcisi olan Mustafa dede, çırak bulamamaktan yakınıyor.
Babası öldükten sonra 50 senedir bu işi tek başına işlettiğini belirten Mustafa Tomak, "Babamdan sonra değirmeni yıkıp tekrardan yaptım, babamın zamanında ağaçtandı. Şimdi daha yeni çarklar ve taşlar getirdim, değirmenim hizmet etmeye devam ediyor. 13 yaşında babamla başladım, daha sonra babam vefat etti. Değirmenciliği devam ettirmeye çalışıyorum ama çırak yok, bu mesleği yapan yok, ben ölürsem belki yaparlar ama şu an bu işe ben bakıyorum. 100 yaşının üzerindeyim ben ve hala bu işi yapıyorum" ifadelerini kullandı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık değirmenci çırak bulamıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN