Başbağlar katliamı kurbanlarının yakınları iftarda bir araya geldi

Başbağlar katliamında hayatını kaybedenlerin yakınları, katliamın 22’inci yıldönümünde Fatih’te kurulan iftar sofrasında bir araya gelerek akrabaları için dua etti.

Fatih Belediyesi ve Başbağlar Derneği, 22 yıl önce Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar Köyü'nde yaşanan katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları için iftar programı düzenledi. Fatih Camii önünde kurulan iftar sofrasına binlerce vatandaş katıldı. İftar öncesi hayatını kaybeden vatandaşlar için Mevlid'i Şerif okundu, ardından katliamın gerçeklerini gözler önüne seren bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Ezan vaktinin gelmesi ile birlikte dualarla oruçlarını açan vatandaşlar yakınları için dua etti.
''Başbağlar dosyasının yeniden incelenerek sonuçlandırılmasını istiyouz"
Başbağlar katliamına duyarsız kalındığını ifade eden Başbağlar Köy Derneği Başkanı Mehmet Ali Dikkaya, Cumhurbaşkanına seslenerek olayın bir an önce sonuçlandırılması isteğinde bulundu. Dikkaya, "Sivas ve Başbağlar katliamları birlikte inceleniyordu. 2013 yılında başlanmıştı. 2014 yılında Sivas sonuç raporu açıklandı, fakat Başbağlar'ın incelenmesi akamete uğradı. Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Başbağlar dosyasının Devlet Denetleme Kurulu tarafından tekrar incelenerek sonuçlandırılmasını beklemekteyiz" diye konuştu.
''İnsanlarımızı hayata kazandırmanın mücadelesini veriyoruz''
İftar sofrasında şehit yakınlarını ağırladıklarını belirten AK Parti 2'inci Bölge milletvekili Adayı Muharrem Baltacı da, "Hepsiyle birlikte 5 Temmuz ruhunu yeniden yad ettik. Fakat içimizi yakan diğer tarafı ise 2 Temmuz Madımak Katliamını anan kalemler, maalesef Başbağlarımıza bu kadar duyarlı bakmıyorlar" dedi.
Katliamın yaşandığı gün olay yerinde olduğunu belirten Baltacı, "5 Temmuz günü köye yeni gitmiştik. Benim yaşım 13'tü ama ben o yaşta baba olduğumu hissettim. 13 yaşımda, bir şehit çocuğunu ve eşini kaybetmiş bir kadını nasıl ayakta tutabilirim diye mücadele ettim. Bugün insanlarımızı hayatta tutabilmenin, onları hayata kazandırabilmenin mücadelesini veriyoruz. Biz nerede olursa olsun mazlumun hakkını sınır tanımadan korumaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbağlar katliamı kurbanlarının yakınları iftarda bir araya geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN