Bayram öncesi helikopter destekli trafik denetimi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bayram öncesi yola çıkan sürücülerin güvenliğini sağlamak için denetimlerini artırdı. Özellikle yolcu otobüslerine yönelik helikopter destekli denetim yapan ekipler, kurallara uymayan sürücülere ceza kesti.

İstanbul polisi, bayram için yola çıkacak vatandaşların güvenliğini sağlamak için denetimlerini artırdı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çıkışında helikopter destekli uygulama yapan ekipler, özellikle yolcu otobüslerine yönelik çalışma yaptı. Denetimleri yerinde takip eden İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Alper, bayram boyunca İstanbul'da bin 400 personelin görev yapacağını söyledi. Alper, "Havadan helikopter desteğiyle şehirlerarası otobüslerin denetimini yapıyoruz. Normal şartlarda her gün bin 500 tane aracımız büyük otogardan çıkmaktayken, bayram süresinde bu sayı 2 bin 200 çıktı. Bu da yeni denetimler doğurmak zorunda kalıyor bizim için. Ek seferler dediğimiz bir konu var. Ek seferlerde konulan araçların her zaman sefer yapan araçla aynı paralelde kaliteli olup olmadığı ve yine ek seferlere gelen şoförlerin aynı kalitede olup olmadığı konusu da bizim için çok önemli. Biz bu manada şoförlerin belgelerini araçların yeterliliğini kontrol etmek için ekiplerimizle birlik de buradayız ve bayram süresince bin 400 personelimizle görev başında olacağız" şeklinde konuştu.
Bu sene bir ilki gerçekleştireceklerini belirten Alper, "Yine bu sene bir ilki gerçekleştiriyoruz. Sorumluluk alanımız olan Çatalca'dan Şekerpınar'a kadar olan mıntıkada şehirlerarası yollarında her 10 kilometreyi ekiplerimize zimmetledik. Üç ekibiz toplamda 39 ekibimiz bu 130 kilometrelik mesafede sorumlu olacak, orada olabilecek kazaları önlemek adına bu görevi yapacaklar. Bu yapılan denetlemenin ve bilgilendirmenin ne kadar gerekli olduğunun bir göstergesi de sabah 4.30 sıralarında Bolu dağı tünelinde İstanbul istikametinde 2 tane otobüsümüzün karışmış olduğu kazada 6 vatandaşımız hayatını kaybederken, 40 vatandaşımız da yaralandı. Önemli olan zor şartlarda şoförlük yapabilmektir. Orada haberleri okuduğumuzda yağışlı zemin nedeniyle, kaygan zemin gibi nedenler arıyoruz. Yağış zadece bizim ülkemizde yok. O şartlara uygun şoförlerin direksiyon başına geçmesi lazım" diye konuştu.
Gece yolculuğunun daha zor olduğunu hatırlatan Alper, sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyardı. Denetimler sırasında helikopterden alınan görüntüler doğrultusunda kural hatası yapan sürücülere ceza uygulandı. Bazı sürücüler, cezayı hak etmediklerini söyleyerek, şerit değiştirmek zorunda olduklarını söylerken, yolcular ise denetimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram öncesi helikopter destekli trafik denetimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN