Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bengal kaplanı dördüz doğurdu

Nesli tükenme tehlikesi bulunan ve Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde özel bakımla yetiştirilen Bengal kaplanı dördüz doğurdu. yavru kaplanlar hakkında bilgi alan Gaziantep büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kaplan yavruları yerine yeni doğum yapan şempaze yavrularını sevdi.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde bulunan Zeyna isimli 5 yaşındaki kaplan ile Herkül adındaki 7 yaşındaki kaplanın yaklaşık 10 gün önce dördüz yavru dünyaya geldi. dünya'da yaklaşık 3 bin 500 adet bulunan ve nesli tükenme riski bulunan kaplanların dördüz doğurması hayvanat bahçesinde sevince neden oldu. normalde 1-2 yavru doğuran kaplanların, hayvanat bahçesindeki özel ve hijyen bakım sayesinde doğal ortama alıştırılması nedeniyle 4 yavru birden doğurduğu tahmin ediliyor. Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı Fatma Şahin, sanatçı Niran Ünsal ile birlikte kaplan yavrularının durumunu ve koşullarını incelemek amacıyla hayvanat bahçesini ziyaret etti. Başkan Şahin ve sanatçı Ünsal, hayvanat bahçesinin de ilgi odağı olan yavru kaplan ve ailesi hakkında bilgi aldı. Şahin ve Ünsal, yavru kaplanların agresif tavrı nedeniyle kaplanları sevemedi.
şahin, nesli tükenmek üzere olan bengal kaplanlarının hayvanat bahçesindeki sayısının son doğum ile birlikte 17'ye ulaştığını söyledi. Geçen yılda başka bir kaplanın dördüz doğurduğunu hatırlatan Şahin, "Özellikle kaplanlar açısından baktığınız zaman dünyada bu kaplan çeşidi aslında soyu tükenmekte olan bir kaplan çeşididir. 3 bin 500 tane kaldı şuanda bizde 17 tane oldu. 2 senedir üst üste dördüzümüz oluyor. Şuanda bu çeşitliliğimizle beraber, geçen yıl 23 Nisan'da safari parkımızı açmış olduk. 3 milyona yakın ziyaretçilerimiz oldu" dedi.
RİSK ALTINDAKİ TÜRLER, YENİDEN ÇOĞALIYOR
Şahin ve Ünsal, velvet maymunlarının bulunduğu bölüme giderek, buradaki hayvanlarla ilgili bilgi aldı. 5 yaşındaki bir velvet maymunun, 1.5 ay önce doğurduğu 3 yavruyu da inceleyen Başkan şahin ve Ünsal, bir süre sevip, yavruları biberonla besledi. Hayvanat bahçesinde gezisini sürdüren Şahin ve Ünsal, daha sonra Nisan ayından bugüne kadar doğum yapan zebra, beyaz kangru, ayı, tavuk ve balıkları ve yavrularını da gördü. Şahin, hayvanat bahçesinin doğal ortamı nedeniyle içerisindeki hayvanların doğurganlık oranı en yüksek hayvanat bahçelerinden biri olduğunu ifade etti. Şahin, hayvanat bahçesindeki hayvanlardan 7 aylık üreme döneminde toplam 240 yavrunun meydana geldiğini de sözlerine ekledi.
Şahin, hayvanat bahçesinde aslan ve kaplanların yer alacağı bir safari parkı da oluşturacaklarını söyledi. Sanatçı Ünsal ise, ilk kez böyle bir tanıtım organizasyonuna katıldığını ifade etti. Hayvanların yaşam alanına ve yetiştirilmesi koşullarına övgü yağdıran Ünsal ise, "Gelişen Türkiye'de sadece insana yatırımla kalınmamalı. Doğaya, hayvanlara da yatırımları görmek lazım. Bunu görünce ayrıca mutlu oluyorum" diye konuştu.
Öte yandan hayvanat bahçesindeki hayvanların beslenmesi ve aşılamaları sağlık ekipleri ve uzman personel gözetiminde gerçekleştirildiği bildirildi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Bengal kaplanı dördüz doğurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN