Boykot çağrısına katılım olmadı

28.09.2015 | 14:20

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası'nın (Eğitim-Sen) okulları 1 hafta boykot çağrısına Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde il merkezlerinde uyulmadığı gözlendi.

DİYARBAKIR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ: BOYKOTA KATILIM YOK DİYEBİLİRİZ
Diyarbakır'da 2015-2016 eğitim ve öğretim yılının başlaması ile bugün 1568 okulda 19452 öğretmen ile 460 bin 724 öğrenci ders başı yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, her yıl olduğu gibi bu yılda okulların bir hafta boykot edilmesi ile ilgili yapılan eylem çağrılarının karşılık bulmadığını söyledi. Diyarbakır'da yeni eğitim öğretim yılının açılması nedeniyle Yenişehir İlkokulu'nda düzenlenen törene katılan Milli Eğitim Müdürü Adnan Hurata, yaz tatilinde 28 Eylül'de nasıl sağlıklı bir şekilde eğitime başlarız diye bir takım çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Okullarımızı onardık, yeni derslikler, okullar kazandırdık. Bakanlığın gönderdiği kitapları okullara dağıttık ve ulaştırdık. TEOG sınavında geçen sene yaşanan sıkıntılar bu yıl yaşanmadı. Bu yıl TEOG ile ilgili bir sıkıntımız yok, eğitim öğretime sağlıklı bir şekilde başladık. 1990 öğretmen ataması yapıldı ilimize. Bu arkadaşlarımız en son 1 Ekime kadar gelip görevlerine başlayacaklar. öğretmen noktasında fazla sıkıntımız yok. Eğitim öğretim sağlıklı bir şekilde başlamıştır"dedi.

Hurata, her yıl Demokratik Toplum Kongresi (DTK) tarafından ana dilde eğitime dikkat çekilmesi amacıyla yapılan 1 haftalık okulların boykot edilmesi ile ilgili çağrı üzerine, "Her sene olduğu gibi bu yılda boykot eylemi alındığı söyleniyor. Fakat, bu destek bulumadı. Şu anda boykot ile ilgili bir sıkıntı yok. Boykota katılım yok diyebiliriz"diye konuştu.

Diyarbakır'ın zaman zaman olayların sürdüğü merkez Sur İlçesi'nde okullara katılım oranının düşük olduğu görüldü. Merkez Bağlar İlçesi'nde ise katılımın yüzde 50'lerde kaldığı belirtildi.

BATMAN'DA KATILIM YÜZDE 80

Batman'da yeni eğitim yılının ilk gününde okullara katılım oranının yüzde 80'lerde olduğu belirtildi.Site Mahallesi'ndeki Atatürk İlkokulu'nda açılış törenine katılan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik, sorunsuz eğitim-öğretim yılına başladıklarını söyledi. Çelik, "Öğretmen açığının olmadığı illerden biri de Batman'dır. 800'e yakın öğretmenimiz başka illere atandı. Yerlerine ise bu yıl 1400 öğretmen ataması yapıldı. Yeni eğitimcilerimizin çoğu göreve başladı. Öğrencilerimiz artık okul yolunda. Yeni eğitim-öğretim yılının başarılı olmasını diliyorum" dedi. Açılış töreninde öğrencilere kitap dağıtımı da yapıldı.

ŞIRNAK'TA İLK GÜN KATILIM ORANI YÜZDE 50

Şırnak il merkezinde okulların ilk gününde öğrencilerin okula gitme oranının yüzde 50 olduğu belirtildi. Şırnak Edip Başer İlkokulu'nda yeğini eğitim yılının açılışına katılan İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, her yıl eğitim öğretim haftasının ilk haftasında az sayıda öğrencinin okula geldiğini söyledi. Alagöz şöyle dedi:

"2015- 2016 eğitim öğretim yılının başlaması nedeni ile uzun bir yaz tatili ve araya giren 9 günlük bayram tatili ile üzerimizde ciddi bir rehavetin olduğunu ve okulun ilk günlerinde devam programının az olduğunu ve bunu maruz görmemizin söz konusu olduğunu sizler ile paylaşmak istiyorum. Ancak her şeyde kaybedeceğimiz zamanımız olabilir ama eğitimde bizim kaybedecek ya da feda edecek hiçbir şeyimiz olmaz. Dolayısıyla her şeyin başı eğitim olduğuna göre biz bugünü dönüm noktası gibi değerlendirip bütün öğretmenlerimize öğrencilerimize ve eğitimimize sıkı sıkı bağlanmak durmandayız. Bugün yurt genelinde hepimizin bildiği gibi 18 milyon öğrenci eğitim öğretime başladı. İlimizde bu rakam yaklaşık 160 bin civarındadır. 480 bin bir nüfusu olan bir ilin yüzde 35 beşi yani her üç kişinden birisi Şırnak genelinde öğrencidir. Genç bir nüfusa sahip olan Şırnak'ta eğitim ve öğretim bir oka dar daha fazla değer ve önem taşımaktadır. Biz 7818 öğretmen kadrosu ile ilimize yeni atanan göreve başlayan öğretmen sayısıyla 7818 öğretmen 6010 okulumuzda il genlinde görev yapacaktır. İlimize atanan 2 bin 16 öğretmen ile ilimizde öğretmen açığı kalmadı. Branş alanında 300 çıvarında sınıf öğretmeni açığımız bulunuyor bunları da biz ücretli öğretmenlerle en kısa sürede telafi edeceğiz. Hiçbir okulumuzda eğitim öğretim engeli olmayacaktır bütün okullarımız eğitim ve öğretime hazırdır."
Siirt, Mardin, Bingöl, Elazığ ve Tunceli'de ise okullara katılım oranında herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtildi.

Sıradaki

OTOMATİK OYNAT

BİZE ULAŞIN